Dobiega końca realizacja pięcioletniego projektu pn. Budowanie kompetencji do współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego, który był finansowany przez Ministerstwo Rozwoju ze środków MF EOG 2007-2014 jako tzw. projekt predefiniowany. Projekt realizował Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich we współpracy z Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych (KS) . Konferencja podsumowująca odbędzie się w Poznaniu, 18 października 2016 w godzinach 9:00 – 16:00 w hotelu Mercure.
Przedsięwzięcie to było częścią Programu Regionalnego Ministerstwa Rozwoju pn. Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego realizowanego ze środków MF EOG. Projekt Predefiniowany wpisał się w praktyczną realizację wymiaru terytorialnego polskiej polityki rozwoju regionalnego i europejskiej polityki spójności, a poprzez swoje produkty ułatwia korzystanie przez uczestniczące w nim samorządy z funduszy europejskich dostępnych w latach 2014-2020.
Pomocą doradczą, szkoleniową i ekspercką w I etapie (2012-13) objęto 61 lokalnych partnerstw z terenu całej Polski, spośród których 17 otrzymało granty z Programu Regionalnego EOG, a 18 – z PO Pomoc Techniczna. W II etapie (2013-16) wspierano działania i rozwój 38 partnerstw, którym Ministerstwo Rozwoju przyznało dotacje na przygotowanie strategii dla swoich obszarów funkcjonalnych oraz planów operacyjnych i projektów technicznych przyszłych inwestycji – w ramach obu programów. Obok wymiaru praktycznego pomocy dla partnerstw terytorialnych, celem projektu była promocja metod współpracy oraz budowanie kompetencji przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego do współpracy.
W skład 17 partnerstw w Programie Regionalnym MF EOG, których rezultaty będą prezentowane w pierwszej części konferencji, wchodzą jednostki samorządu różnego typu (łącznie ok. 200) oraz podmioty społeczne i gospodarcze – a więc było to także testowanie współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej. Doświadczenie to będzie procentować w nadchodzących latach, bowiem umiejętność współpracy jednostek samorządu w obszarach funkcjonalnych jest koniecznością i została zawarta m.in. w projekcie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Poznańskie spotkanie pozwoli zaprezentować dokonania projektu i partnerstw.
W debacie, jaką zaplanowaliśmy w drugiej części konferencji, zostanie podjęty temat przyszłości współpracy partnerskiej polskich JST w kontekście Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Zgłoszenia prosimy kierować do p. Hanny Leki, 61 633 50 56, hanna.leki@zmp.poznan.pl