Fundacja Wspierania Zrównoważonego Rozwoju (FWZR) przypomina, że wraz z Fundacją Aktywnych Inicjatyw Rozwoju oraz Związkiem Gmin Pomorskich i Związkiem Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej realizuje projekt pt. „Kompetentne kadry samorządu – szkolenia i doradztwo pracowników samorządowych w zakresie podatków i opłat lokalnych lub zarządzania nieruchomościami”. Warto podkreślić, że jest jeszcze możliwość wzięcia udziału w projekcie!
Celem głównym projektu jest wzrost jakości usług administracyjnych i obsługi interesantów w 320 jednostkach samorządu terytorialnego (JST) z obszaru całej Polski. Ma on być osiągnięty poprzez realizację szkoleń i doradztwa dla 1320 pracowników samorządowych/pracowników komunalnych osób prawnych wykonujących zadania z zakresu zarządzania nieruchomościami komunalnymi, w zakresie podatków oraz opłat lokalnych i/lub zarządzania nieruchomościami w okresie od 1 grudnia 2021 r. do 30 czerwca 2023 r.
W niniejszym projekcie wsparcie doradczo-szkoleniowe oferowane jest w obszarach:
I. PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH i/lub
II. ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI (co najmniej 25% JST uczestniczących w projekcie uzyska wsparcie w obszarze zarządzania nieruchomościami).
Do udziału w projekcie zaproszone zostały zarówno gminy – 290 gmin (wszystkie gminy wezmą udział we wsparciu w obszarze PODATKI I OPŁATY LOKALNE, a dodatkowo 50 z 290 gmin we wsparciu w obszarze ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI), jak i powiaty – 30 powiatów (wszystkie powiaty wezmą udział we wsparciu w obszarze ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI).
Założono, że każda JST oddeleguje do udziału w projekcie:
- średnio cztery osoby na szkolenia z obszaru PODATKI I OPŁATY LOKALNE;
- średnio dwie osoby na szkolenia z obszaru ZARZĄDZANIE NIERUCHOMOŚCIAMI (przy czym w obszarze tym wsparcie mogą uzyskać wyłącznie JST dysponujące zasobem lokali użytkowych w minimalnej liczbie 10).
Program szkoleń z obszaru PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH zakłada realizację ośmiu modułów szkoleniowych, każdy po 6 godzin (łącznie 48 godzin), a program szkoleń z obszaru ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI – trzech modułów szkoleniowych, każdy po 6 godzin (łącznie 18 godzin).
Szkolenia realizowane będą w formie stacjonarnej lub zdalnej – w zależności od preferencji danej JST, a szczegółowy program ww. szkoleń zostanie dostosowany do potrzeb poszczególnych grup szkoleniowych.
Jednostka samorządu terytorialnego objęta wsparciem w obszarze PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH zobowiązana jest do zrealizowania pełnego programu szkolenia, tj. 48 godzin szkoleniowych (obowiązek ten dotyczy danej JST, nie każdego z pracowników JST skierowanych na szkolenie). Aby uznać, że dany pracownik JST ukończył udział w projekcie, wystarczającym jest ukończenie przez niego udziału w minimum jednym szkoleniu (jednym module szkoleniowym) w obszarze PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH.
Z kolei JST objęta wsparciem w obszarze ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI zobowiązana jest do zrealizowania pełnego programu szkolenia, tj. 18 godzin szkoleniowych (obowiązek ten dotyczy danej JST, a nie każdego z pracowników jednostki skierowanych na szkolenie). Aby uznać, że dany pracownik JST ukończył udział w projekcie, wystarczającym jest ukończenie przez niego udziału w minimum jednym szkoleniu (jednym module szkoleniowym) w obszarze ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI.
Ponadto uzupełnieniem działań szkoleniowych będzie wsparcie w postaci indywidualnego doradztwa prawnego (konsultacje z prawnikiem – ekspertem w obszarze PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH oraz ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI). Założono, że każda z JST będzie mogła skorzystać średnio z 3 godzin doradztwa w formie bezpośredniej, telefonicznej lub zdalnej.
Wsparcia w projekcie udzielać będą wysokiej klasy specjaliści – trenerzy z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń w omawianych obszarach.
Wszystkim uczestnikom, każdego szkolenia, zostanie zagwarantowany komplet materiałów szkoleniowych, stanowiących rozwinięcie zagadnień objętych programem i prezentowanych w trakcie danego szkolenia.
Uczestnicy szkoleń nie ponoszą żadnych opłat związanych z udziałem w projekcie. Wszystkie działania są w 100% dofinansowane.
Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne.
Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie fwzr.pl (kliknij tutaj).