Rada Europy (RE) przygotowała „Model Ramowy Strategii Integracji Międzykulturowej na poziomie krajowym”, który jest dostępny w języku polskim.
Wspomniane opracowanie to kompleksowe wytyczne RE, stanowiące podstawę dla krajowych strategii integracji międzykulturowej opartych na standardach praw człowieka, wypracowanych w ramach RE. Celem tego dokumentu jest ukierunkowanie osób pracujących w obszarze integracji w ich wysiłkach na rzecz projektowania polityk integracyjnych, które pomagają budować inkluzywne i spójne społeczeństwa – wskazuje warszawskie Biuro Rady Europy.
Dokument został przyjęty w czerwcu 2021 r. przez Komitet Sterujący Rady Europy ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji, Różnorodności i Włączenia (CDADI), reprezentujący wówczas 47 państw członkowskich. Komitet Redakcyjny, który przygotował go dla CDADI, był pierwszym w historii Rady Europy wielopoziomowym Komitetem skupiającym zarówno przedstawicieli władz krajowych jak i lokalnych – zaznacza RE.
Jak przekonuje warszawskie Biuro RE, wspomniany „Model Ramowy” zawiera gotowe pomysły, metody i procesy oparte na standardach Rady Europy, spostrzeżeniach naszych organów monitorujących, doświadczeniach i praktykach państw członkowskich i władz lokalnych, które są członkami programu Miast Międzykulturowych RE (ICC) oraz wynikach konsultacji społecznych, które zorganizowano przed przedłożeniem ostatecznego projektu do przyjęcia.
Model Ramowy pokazuje również, w jaki sposób wszystkie obszary polityki mogą przyczynić się do osiągnięcia udanej integracji, wykorzystania przewagi różnorodności i promowania bardziej integracyjnych społeczeństw, zwłaszcza jeśli są one koordynowane poprzez podejście wielopoziomowe, obejmujące współpracę na wszystkich szczeblach władz.
Dokument jest dostępny w polskiej wersji językowej na stronie rm.coe.int.