(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Parlament zakończył prace nad ustawą o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw. Ustawę przyjętą 17 września 2021 r. podpisał Prezydent RP. Tekst ustawy dostępny jest na stronie www.sejm.gov.pl w zakładce dot. prac Sejmu, pod pozycją odnoszącą się do druku nr 1447. Należy podkreślić, iż przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) czynnie uczestniczyli w pracach komisji sejmowych i senackich na każdym etapie procesu legislacyjnego, tak ważnej dla nas sprawy. O zmianę (podwyżki) wynagrodzeń zabiegaliśmy od wielu lat. Przyjęliśmy w tej sprawie wiele stanowisk i wydaliśmy opinie do projektów aktów na każdym etapie ich procedowania.

Informujemy, że do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wpłynął – celem zaopiniowania – projekt Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Projekt Rozporządzenia sporządzony został na podstawie regulacji ww. ustawy oraz na podstawie art. 37 ustawy o pracownikach samorządowych. Treść projektu Rozporządzenia podajemy w załączeniu.

Co z tych regulacji wynika dla osób zatrudnionych na podstawie wyboru?

Ustawa zmieniająca ustawę o pracownikach samorządowych określa, iż wynagrodzenie tych osób nie może przekroczyć w okresie miesiąca 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów Ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej. Ta kwota obecnie to 1789,42 zł. Jednocześnie ustawa określa, iż minimalne wynagrodzenie osób zatrudnionych na podstawie wyboru nie może być niższe niż 80% maksymalnego wynagrodzenia określonego dla poszczególnych stanowisk w przepisach wydanych na podstawie ust.1 (czyli właśnie Rozporządzenia Rady Ministrów). Maksymalne wynagrodzenie na danym stanowisku stanowi suma maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego oraz maksymalnego poziomu dodatku funkcyjnego i – w tym przypadku dodatku specjalnego (30% wg Rozporządzenia). Co istotne – art. 18 ustawy zmieniającej stanowi, że przepisy ustaw zmienianych w art.1, art.2, art.4-6, art.11 i art.12 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą mają zastosowanie do ustalania wysokości wynagrodzeń, diet i uposażeń należnych od dnia 1 sierpnia 2021 r.

W zawiązku z powyższym projekt rozporządzenia Rady Ministrów nie określa tzw. widełek w poszczególnych składnikach wynagrodzenia, a jedynie maksymalny ich poziom, ponieważ – zgodnie z ustawą – najniższy ich poziom nie może być niższy od 80% poziomów maksymalnych.

W tym miejscu należy podkreślić, iż w procesie legislacyjnym tylko ZGWRP ubiegał się o podwyżki płac pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, ale także na podstawie powołania i na podstawie umowy o pracę (patrz stanowiska ZGWRP do druku nr 1447). Dlatego też z satysfakcją przyjmujemy, iż projekt rozporządzenia Rady Ministrów uwzględnia te postulaty i zawiera zmiany (podwyżki) płac dla całej kadry urzędników samorządowych.

Leszek Świętalski, dyrektor Biura ZGWRP

Wyświetlono 2 , dzisiaj 1
Skip to content