(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) poinformował, że rozpoczęły się prace dotyczące budowy i wdrożenia systemu Elektronicznej Książki Obiektu Budowlanego (EKOB).

Co będzie można zapisać w EKOB?

Jak zaznacza GUNB, EKOB będzie aplikacją, w której każdy właściciel lub zarządca będzie dokonywał wpisów w następującym zakresie:

* informacje o obiekcie budowlanym,

* informacje o właścicielach i zarządcach obiektu budowlanego,

* informacje o przeprowadzanych kontrolach,

* ekspertyzy i opinii techniczne dotyczące obiektu budowlanego,

* roboty budowlane związane z obiektem budowlanym po oddaniu do użytkowania,

* katastrofy budowlane,

* decyzje, postanowienia, zaświadczenia i inne dokumenty wydane przez organy administracji publicznej, dotyczących obiektu budowlanego.

Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego ma zostać wdrożona z początkiem 2023 r. i jest projektem, który docelowo ma być realizowany w 100% cyfrowo. Do 2027 r. będzie możliwość prowadzenia dokumentu w formie papierowej i elektronicznej, ale od 2027 r. stosowanie wersji elektronicznej będzie obowiązkowe – zaznacza GUNB.

GUNG zachęca do włączenia się proces opiniowania EKOB

W związku z powyższym Urząd zachęca do włączenia się w proces opiniowania powstającego systemu. „Wprowadzanie sugerowanych zmian będzie możliwe, jeśli będzie wykonywane na bieżąco na każdym etapie prac. Państwa zdanie, jako przyszłych użytkowników systemu, jest dla nas bardzo ważne. Chcemy, byście mieli szansę już na etapie przygotowania systemu dopasować go do swoich realnych potrzeb” – napisał GUNB. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaznacza też, że w pierwszym kroku chce zasięgnąć opinii na temat pierwszej makiety systemu przedstawionej przez jego wykonawcę.

Warto zaznaczyć, że makieta nie jest docelowym systemem pod względem funkcjonalnym, ale ukazuje już aspekty wizualne i ergonomiczne systemu. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podkreśla, że na obecnym etapie prac zależy mu na opinii co do samej koncepcji i założeń systemu pod względem jego użyteczności (tzw. user experience): rozmieszczenia, wyglądu przycisków, zawartości menu, logiki przechodzenia z jednych stron na drugie. Chodzi o sprawdzenie, czy korzystanie z serwisu jest proste, intuicyjne, czy odpowiednia jest szata graficzna.

Główny urząd nadzoru budowlanego prosi o przekazanie do środy (20 kwietnia br.) uwag do aspektów wizualnych i ergonomicznych aktualnej wersji systemu przy wykorzystaniu ankiety dostępnej na stronie: https://www.webankieta.pl/ankieta/732043/ekob-elektroniczna-ksiazka-obiektu-budowlanego.html.

Zaplanowane fazy testów EKOB

W ramach wdrożenia EKOB zaplanowane zostały następujące fazy testów:

* 20-27.06.2022 r. – testy poprawności funkcjonowania testowej wersji systemu EKOB w wersji webowej;

* 4-11.07.2022 r. – ponowne testy poprawności funkcjonowania testowej wersji systemu EKOB w wersji webowej, po wprowadzeniu uprzednich uwag;

* 9-16.08.2022 r. – testy poprawności funkcjonowania testowej wersji systemu EKOB w wersji mobilnej;

* 23-30.08.2022 r. – ponowne testy poprawności funkcjonowania testowej wersji systemu EKOB w wersji mobilnej, po wprowadzeniu uprzednich uwag.

W pliku poniżej udostępniony jest dokument opisujący szczegóły funkcji systemu.

Wyświetlono 4 , dzisiaj 1
Skip to content