W miniony poniedziałek, 8 czerwca br. przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej zostali przyjęci przez Wiceministra Rozwoju Roberta Nowickiego. Związek reprezentowali: Krzysztof Iwaniuk – Przewodniczący, Jacek Brygman – Wiceprzewodniczący, Stanisław Jastrzębski – Wiceprzewodniczący, Mirosław Lech – Członek Zarządu oraz Leszek Świętalski – Sekretarz Generalny. Spotkanie, o które zabiegaliśmy poświęcone było dialogowi o sprawach obecnie najistotniejszych, a wynikających z sytuacji pandemii koronawirusa. Kanwą do rozmów były kolejne wersje tzw. „tarczy antykryzysowej” oraz zabiegi ZGW RP w zakresie podejmowanych rozwiązań dla samorządów, w tym dla gmin z obszarami wiejskimi. Jak wiadomo resort, którym kieruje Wicepremier Jadwiga Emilewicz, jest koordynatorem polityki wsparcia dla różnych interesariuszy następstw pandemii.
Ministrowi Nowickiemu przedstawiciele ZGWRP przedłożyli zestaw stanowisk, wniosków i apeli, które Związek w ostatnim czasie podejmował i przekazywał agendom parlamentarnym i rządowym . Wśród nich szczególną uwagę poświęciliśmy przedstawieniu naszego wniosku w sprawie utworzenia „GMINNEGO BONU INWESTYCYJNEGO”. Wniosek wpisuje się w program działania rządu, który zakłada wychodzenie z kryzysu poprzez inwestycje stymulujące aktywność wszystkich elementów gospodarki. Filozofia naszego „wniosku” oparta jest na wspomaganiu gmin znajdujących się w bardzo niekorzystnej sytuacji finansowej oraz na wsparciu lokalnych firm, którym powierzano by realizację zadań inwestycyjnych współfinansowanych ze środków pochodzących z BONU. Nadmieniamy, że wymiar finansowy BONU, czyli 1 miliona przekazywanego dla każdej gminy z obszarami wiejskimi, stanowi ok. 1% środków dedykowanych przez rząd w ramach „tarczy antykryzysowej”.
Obok wielu problemów poruszanych podczas spotkania, wiele czasu poświęcono na kondycję budżetów samorządów, na problemy z finansowaniem oświaty, w tym te związane z planowaną we wrześniu podwyżką płac nauczycielskich oraz na kwestię opodatkowania nieruchomości, na których znajdują się elementy infrastruktury kolejowej. Przedstawiciele Związku przedstawili także stosowne wnioski dot. Funduszu Dróg Samorządowych i funduszy sołeckich. Warto zauważyć, iż w zakresie racjonalizacji kosztów i budżetów samorządowych zachęcaliśmy przedstawicieli resortu i rządu do analizy możliwości zmian, które nie wymagają dodatkowych środków z budżetu państwa, a poprzez zmiany mogą decydować o niższych kosztach funkcjonowania np. oświaty, czy też gospodarowania odpadami komunalnymi.
Do wielu tych zagadnień będziemy wracać podczas kolejnych spotkań oraz w toku prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Leszek Świętalski, Sekretarz Generalny ZGWRP