W dniach 3-4 października 2016r. w Długosiodle ZGW RP zorganizował we współpracy z władzami gminy i ośrodkiem kultury drugie z serii szkoleń przeznaczonych dla przedstawicieli samorządów i lokalnych grup działania. Celem szkolenia było przećwiczenie wypracowanej podczas warsztatów Donegal i Zakopanem metodyki D.E.A.R (Edukacja i Budowanie Społecznej Świadomości Problemów Globalnych) przy pomocy innowacyjnej edukacyjnej gry planszowej oraz promocja działań wspierających rozwój podejmowanych w ramach projektu LADDER, których beneficjentem są organizacje pozarządowe działające na poziomie lokalnym w 35 krajach.
Uczestników powitali gospodarz spotkania wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski i dyrektor biura ZGW RP Paweł Tomczak. Wskazali na wagę zrównoważonego rozwoju, poszerzania wiedzy na temat wpływu działań podejmowanych lokalnie na rozwiązywanie problemów globalnych i wspólnej pracy na rzecz lokalnej wspólnoty lub organizacji. Zgodnie z kaskadową metodą przekazywania wiedzy szkolenie prowadzili, Alina Kozińska-Bałdyga i Paweł Tomczak, uczestnicy warsztatów krajowych w Zakopanem. Uczestnicy zostali wprowadzeni w zasady metodologii DEAR, która pozwala zoptymalizować proces tworzenia projektów, w których zaangażowani są różnorodni przedstawiciele wspólnot lokalnych.
W celu zwiększenia atrakcyjności i efektywności zajęć rozegrana została gra edukacyjna, która ma przyszłym propagatorom idei D.E.A.R stworzyć możliwość lepszego przyswojenia metodyki, która jest kluczowa dla właściwego projektowania i realizacji projektów, korzystających ze wsparcia grantów.
Gra polegała na odgrywaniu różnych postaci w lokalnej społeczności, których działanie ma doprowadzić do zorganizowania działań, przyczyniających się do osiągania celów milenijnych przez daną społeczność.
Podczas warsztatów uczestnicy gry przekonali się jak sprawnie można stworzyć projekt wykorzystując dziewięciostopniowy model, włączając do tego potencjał członków lokalnej społeczności; znakomicie wypadła interakcja pomiędzy grupą młodzieży lokalnej szkoły zawodowej i członkiniami klubu seniora koordynowana przez zastępcę wójta Długosiodła Ewę Alicję Karczewską.
LADDER, jest trzyletnim projektem koordynowanym przez Stowarzyszenie Agencji Demokracji Lokalnych, współfinansowanym przez Komisję Europejską, mającym na celu wymianę doświadczeń i prowadzenie szkoleń poza formalnym systemem edukacji dla obywateli reprezentowanych w projekcie przez 46 organizacji z 18 krajów Unii Europejskiej i 20 krajów z nią sąsiadujących; dodatkowo, poprzez regranting małych projektów ma pobudzać ich rozwój i aktywność.
W ramach projektu wpierana będzie aktywność obywateli we współpracy z władzami lokalnymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego wpierane będą działania na rzecz rozwiązywanych lokalnie problemów takich jak m.in. migracji, ubóstwa, działania na rzecz rozwoju, które mają równocześnie wymiar globalny. Dlatego w ramach projektu uczestniczą organizacje z 38 krajów co pozwoli lepiej poznać współzależności między krajami UE i jej sąsiadami, co może ułatwić rozwiązywanie problemów lokalnych. Wartością dodaną projektów jest możliwość nawiązania kontaktów i współpracy z organizacjami i przedstawicielami z innych krajów, które mogą być rozwijane również po zakończeniu projektu.