(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Wiosną 2013 roku przedstawione zostały wstępne założenia programu rozwoju obszarów wiejskich  (PROW) na lata 2014-2020.  Na XXVII Zgromadzeniu Ogólnym  ZGWRP Wiceminister Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zofia Szalczyk przedstawiła główne punkty programu PROW. Uczestnicy Zgromadzenia przyjęli stanowisko, w którym nie zgodzili się z propozycją przesunięcia 25% środków z filaru II do filaru I oraz z brakiem w planowanych działaniach przedsięwzięć z zakresu infrastruktury wodno-ściekowej. Stanowisko zostało rozesłane do właściwych Ministerstw, Komisji Sejmowych i Senackich oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

10 lipca 2013 roku  odbyły się spotkania przedstawicieli Zarządu ZGW RP z Minister Elżbietą Bieńkowską oraz Ministrem Januszem Piechocińskim. Głównym celem tych spotkań  było zaakcentowanie stanowiska Związku w sprawie potrzeby zabezpieczenia odpowiednich środków na finansowanie inwestycji na obszarach wiejskich w latach 2014-2020.

Na wniosek Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP odbyło się 31 lipca 2013 r. spotkanie z kierownictwem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W spotkaniu wzięli udział ze strony Związku Przewodniczący Mariusz Poznański, Wiceprzewodniczący Krzysztof Iwaniuk, Członek Zarządu Jerzy Zająkała oraz Sekretarz Generalny Edward Trojanowski. Ministerstwo Rolnictwa w spotkaniu reprezentowali miedzy innymi Podsekretarz Stanu Zofia Szalczyk, Podsekretarz Stanu Krystyna  Gurbiel, Wicedyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Mieczysław Paradowski. Ponadto na zaproszenie Resortu Rolnictwa przybył Marceli Niezgoda, Podsekretarz Stanu z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Spotkanie było poświęcone finansowaniu rozwoju obszarów wiejskich w przyszłej perspektywie finansowej lat 2014- 2020.

Na wstępie Przewodniczący Mariusz Poznański przedstawił zakres problemów,  które w pracach nad Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich niepokoją gminy wiejskie. Ministerstwo nie dało żadnej odpowiedzi na przesłane Stanowisko Zgromadzenia Ogólnego z 17 maja br. w sprawie sprzeciwu wobec przesunięcia 25% budżetu z II Filaru PROW na I Filar PROW. Ponadto nie przedstawiono dotychczas żadnego pomysłu na finansowanie zadań z dziedziny gospodarki ściekowej w małych instalacjach poniżej 2000 RLM. Niejasne są dalej sprawy dotyczące „infrastruktury małej skali” czyli środków na rozwój  dróg lokalnych. Wiceminister Zofia Szalczyk odpisała  w imieniu Ministra, że odpowiedzi na wątpliwości ZGW RP znajdują się w przesłanym 26 lipca br.  do konsultacji  dokumencie pod nazwą „Projekt Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (PROW 2014-2020)”. Konsultacje projektu trwały do 10 września 2013 roku. Związek przygotował swoje uwagi do tego dokumentu. Wiceminister Marceli Niezgoda poinformował, że na prośbę Związku Minister Elżbiety Bieńkowska wystosowała pisma do marszałków województw w sprawie włączenia członków naszej Rady Regionalnej do prac nad programami wojewódzkimi a  także włączenia ich   w skład komitetów monitorujących przyszłych programów regionalnych.

We wrześniu 2013 roku przygotowana została i przesłana do Ministra Rolnictwa I Rozwoju Wsi opinia Związku do projektu PROW 2014-2020. Związek również zaapelował do wszystkich gmin wiejskich o poparcie naszej opinii i przesyłanie ich do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Na przełomie września i października  przeprowadzone zostało badanie ankietowe skierowane do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w Polsce celem określenia zakresu planowanych działań i sposobu ich finansowania.

Z analizy otrzymanych ankiet wynika, że ogólna kwota planowanych działań inwestycyjnych gminach wiejskich i miejsko-wiejskich w latach 2014-2020 wynosi 97 mld złotych. Jednak aby zrealizować te plany potrzebne jest wsparcie w wysokości 64 mld złotych środków zewnętrznych.

Opinia Związku w sprawie PROW 2014-2020 poparte wynikami badań ankietowych pozwoliły na wypracowanie stanowiska podczas XIV Kongresie Gmin Wiejskich, który odbył     się w dniach 15-16 października 2013 roku. W trakcie Kongresu odbyła się debata poświęcona  finansowaniu inwestycji na obszarach wiejskich. W Kongresie uczestniczyła m.in.  Minister Elżbieta Bieńkowska i Wiceminister Zofia Szalczyk. Odnosząc się do wcześniejszych apeli ZGWRP Minister Elżbieta Bieńkowska obiecała uczestnikom Kongresu, że na rozwój obszarów wiejskich w programach krajowych i regionalnych zabezpieczone zostaną dodatkowe środki w wysokości 4,5 mld EURO.

W celu wzmocnienia siły oddziaływania naszych stanowisk w sprawie PROW  2014-2020 zestaw materiałów wraz z analizą wyników badania ankietowego zostały przesłane do wszystkich parlamentarzystów oraz do Prezydenta, Premiera i właściwych ministrów.

Na listopadowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Przewodniczący ZGW RP Mariusz Poznański wystąpił  z wnioskiem do Wiceministra Pawła Orłowskiego (Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju) o przedstawienie zakresu wsparcia finansowania inwestycji na obszarach wiejskich z funduszy krajowych i regionalnych.

10 grudnia 2013 roku, na wniosek Związku Gmin Wiejskich RP, odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. W spotkaniu uczestniczyli m.in.:  Wiceminister Zofia Szalczyk (MRiRW), Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich (MRiRW) Edyta Wieczorkiewicz,   Dyrektor Departamentu Koordynacji Strategii i Polityk Rozwoju Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Agnieszka  Dawidzik. Wiceminister Zofia  Szalczyk, z uwagi na niedoprecyzowaną wysokość wkładu krajowego, nie potrafiła określić wysokości kwot na planowane działania. Jedynie w zakresie finansowania inwestycji związanych  z drogami lokalnymi, podana została przybliżona kwota 1 md EURO.  Dyrektor Agnieszka Dawidzik poinformowała o zwiększeniu do 5 mld EURO kwoty na wsparcie obszarów  wiejskich z funduszy krajowych i regionalnych.  W ramach tej kwoty, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, wstępnie zakłada się, że finansowana byłaby m.in. infrastruktura wodno-ściekowa poniżej 2000 RLM, w wysokości 200 mln EURO  i infrastruktura drogowa do wysokości 260 mln EURO.  Nie otrzymaliśmy jednak szczegółowej informacji, w jakiej formie te działania będą zapisane w Regionalnych Programach Operacyjnych. Przedstawiciele Związku zaapelowali kolejny raz do Wiceminister Zofii Szalczyk o przebudowanie projektu PROW  i uwzględnienie w nim finansowania inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych oraz nie przesuwania środków z II filaru.

Na początku lutego 2014 roku została przedstawiona opinia Związku do kolejnego projektu PROW 2014-2020, (wersja z 24.01.2014 r.), w której informujemy o naszym zaskoczeniu i dezaprobacie dla przedstawionych propozycji działań i wysokości alokowanych na nich kwot. Mimo wcześniejszych zapewnień nie uwzględniono finansowania inwestycji związanych  z drogami lokalnymi i krytycznie oceniono bardzo małą kwotę na podstawowe usługi i odnowę miejscowości (500 mln EURO).

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi po zapoznaniu się z opiniami do ostatniego projektu PROW 2014-2020 przyjęła część naszych postulatów i wpisało w nim możliwość finansowania  inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych  i dróg lokalnych  oraz zwiększyło kwotę w działaniu – podstawowe usługi i odnowa miejscowości – do kwoty  800 mln EURO. W trakcie dalszych rozmów z przedstawicielami Strony Samorządowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwiększyło do 1 mld EURO środki  na działanie – podstawowe usługi i odnowa miejscowości.

Z  otrzymanej szczegółowej informacji  z MRiRW o nowej propozycji podziału środków PROW, wynika, że w wyliczeniach uwzględniono również wkład gmin w wysokości 366 mln EURO – stąd faktyczna kwota ze środków unijnych do wykorzystania w działaniu  podstawowe usługi i  odnowa miejscowości wynosi 634 mln EURO.

Strona samorządowa, w której bardzo aktywnie uczestniczyli przedstawiciele ZGW RP wypracowała stanowisko, w którym domaga się zwiększenia kwoty  (nie uwzględniając wkładu gmin) do wysokości  800 mln EURO.  Strona Samorządowa odniosła się również krytycznie do sposobu zwiększenia kwot w poszczególnych działaniach PROW kosztem likwidacji rezerwy, licząc, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami znacząca część rezerwy  (w wysokości 848 mln EURO) przeznaczona będzie na działanie – podstawowe usługi i odnowa miejscowości. W marcu 2013 roku, odpowiadając na stanowisko Strony Samorządowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało pismo, w którym  wyjaśnia, że nie ma możliwości uwzględnienia propozycji Strony Samorządowej .

Wyświetlono 4 , dzisiaj 1
Skip to content