(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

W dniu 12 stycznia 2016r. radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia gminy Bulkowo do Związku Gmin Wiejskich. Serdecznie witamy w gronie gmin członkowskich i liczymy na aktywną, szeroką współpracę!

 

Najstarsze wzmianki o wsi Bolkowo znajdują się w dokumentach z lat 1113-1124 i 1230-1240, zawierających spisy nazw grodów i wsi przeznaczonych przez kapitułę płocką dla klasztoru kanoników regularnych w Czerwińsku.

Do XVI wieku wieś nazywana była Bolkowem. Obecna nazwa obowiązuje prawdopodobnie od 1526 roku, kiedy to Bulkowo stało się własnością królewską.

Książę Płocki Bolesław III podarował Bolkowo w 1349 roku jednemu ze swoich rycerzy.
Od 1380 roku właścicielem Bolkowa był kasztelan wyszogrodzki Sasin ze Smardzewa herbu Prawdzic, potem nazywany Sasinem z Bolkowa. W dniu 9 września 1385 roku biskup Płocki Ścibór  z Radzymina herbu Ostoja polecił Sasinowi ufundowanie w Bolkowie kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy. Fundator zbudował Kościół drewniany, modrzewiowy i uposażył probostwo dwoma łanami ziemi.

W Lipcu 1410 roku przez Bolkowo przechodzą wojska polskie pod wodzą króla Jagiełły
na wojnę z Zakonem Krzyżackim, wśród nich tak słynne i ważne postacie jak wielki książę litewski Witold oraz Zawisza Czarny.

W 1452 roku książę Bolesław IV nadał kościołowi dwie włóki ziemi, w tymże roku Małgorzata – wdowa po wojewodzie mazowieckim Janie Rogali nadała kolejne dwie włóki ziemi oraz karczmę. W 1453 roku dziedzic z Nakwasina parafii Orszymowo nazwiskiem Róg herbu Rogala postawił w Bolkowie kościół z bali i dodatkowo przeznaczył cztery włóki ziemi. Z darowizny tej pozostał obecny cmentarz grzebalny, kościół uległ zniszczeniu. Kolejny, także drewniany zbudowany w 1775 roku istniał do 1942 roku.

Pod koniec XV w. z rąk potomków Sasina wieś powróciła do własności książęcej. Musiała stanowić istotny element obronny ponieważ na przełomie XIV i XV wieku powstało grodzisko  o średnicy 72 m otoczone fosą, położone około 500 metrów na północny wschód od kościoła.

II rozbiór Polski w 1793 roku spowodował przynależność Bulkowa do Prus. Dopiero po 1815 roku weszło ono w skład Królestwa Polskiego. Wieś od roku 1823 stała się własnością Rościszewskich herbu Junosza, a od roku 1906 Januszkiewiczów herbu Rola. Po zakończeniu  II Wojny Światowej na fundamentach kościoła rozebranego przez hitlerowców w 1942 roku postawiono barak służący wiele lat jako tymczasowa świątynia. Dopiero w 1974 roku uzyskano zgodę na budowę nowego kościoła, którego konsekracja pod wezwaniem Błogosławionej Teresy Ledóchowskiej nastąpiła w 1978 roku.

1 stycznia 1973 roku powołano do życia Gminę Bulkowo w wyniku reformy administracyjnej kraju. Obecnie Bulkowo jest nowoczesną gminą wiejską, zlokalizowaną w centralnej części Mazowsza. Zgodnie z administracyjnym podziałem Polski gmina leży w województwie mazowieckim w powiecie płockim. Ma charakter rolniczy, usługowy i rekreacyjny.

 

Warto zobaczyć:

  • Kościół Parafialny pod wezwaniem Św. Anny w Blichowie. Świątynia powstała w latach 1725 -1728
    z fundacji Marianny i Andrzeja Zaborowskich. W latach 1805 i 1870 roku gruntownie zostało przebudowane prezbiterium, natomiast w latach 1935 – 1936 rozbudowano nawę i przebudowano stropy wg projektu Stanisława i Tadeusza Jakimowiczów. Świątynia  wyposażona jest w ołtarz główny z XVII –XVIII w. oraz dwa ołtarze boczne i ambona z początku XVIII wieku.
  • Kościół Parafialny pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny w Pilichowie. Obecnie istniejący  został wzniesiony w 1719r. z fundacji Jana Bromirskiego , podkomorzego wyszogrodzkiego. Wśród zabytków wewnątrz Świątyni na szczególną uwagę zasługują obraz Św. Marii Magdaleny w bocznym ołtarzu
    z XVIII w. chrzcielnica barokowa z początku XVIII w. oraz monstrancja z XVIII w.
  • Dwór w Osieku powstał około 1920r. wg projektu architekta Kazimierza Rutkowskiego dla Antoniego Czaplickiego, właściciela majątku do 1945r. Jest to budowla murowana z cegły, otynkowana z użyciem granitowej kostki do cokołu, filarów oraz arkad. Charakterystyczna cecha tego dworu jest dwukondygnacyjne mieszkalne poddasze. Dwór otacza dość rozległy park krajobrazowy z połowy XIX wieku założony dla Dzierżanowskich, przekształcony dla Czaplickich w wieku XX.
  • Dwór w Pilichowie wzniesiony około 1911r. dla rodziny Góreckich, skomponowany jest w duchu klasycyzmu. Jest to budowla murowana i otynkowana, parterowa, podpiwniczona z mieszkalnym poddaszem. W latach 1988 -1989 dwór wyremontowano zmieniając układ pomieszczeń. Wokół dworu zachowały się pozostałości parku krajobrazowego z końca XIX wieku.
  • Dwór w Worowicach wzniesiono około 1900r. dla rodziny Przedpełskich. Jest to obiekt drewniany, oszalowany na kamiennej podmurówce, składający się z części ozdobionej dwukondygnacyjną werandą. Wokół dworu znajduje się park krajobrazowy z około 1904r.
  • W gminie Bulkowo znajduje się również wiele parków dworskich m.in. w  Blichowie, Nadułkach, Nowym Podlecku, Osieku, Włókach, Worowicach, oraz trzy parki krajobrazowe: Krzykosy, Słupca, Pilichowo.

Kontakt:

Urząd Gminy Bulkowo

ul. Szkolna 1
09-454 Bulkowo

tel. (+48 24) 265 20 13, 265 20 41, 265 23 48,

mail: gmina@bulkowo.pl

www.bulkowo.pl

Wyświetlono 1 , dzisiaj 1
Skip to content