(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Blisko 2 tysiące osób uczestniczyło w I Ogólnopolskim Kongresie „System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele” – podali organizatorzy wydarzenia.

Kongres odbywał się pod patronatem i z udziałem Władysława Kosiniak-Kamysza, Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej. Przewodniczącym Rady Programowej Kongresu był prof. Jerzy Buzek, a podczas obrad głos zabrał również Bronisław Komorowski, były Prezydent i Minister Obrony Narodowej.

System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski we współpracy z Prezydentem Krakowa i Samorządem Województwa Małopolskiego.

Okazja do dyskusji o bezpieczeństwie w szerokim spektrum tematów

W przesłanym przez organizatorów podsumowaniu wydarzenia wskazano, że Kongres był okazją do dyskusji ekspertów z zakresu obronności, wojskowych, urzędników i naukowców o zagrożeniach dla Polski i wyzwaniach, jakie stoją przed naszym krajem. Podczas kilku paneli mowa była o geopolitycznej sytuacji Polski, o agresji Rosji na Ukrainę, wojnie hybrydowej i cyberbezpieczeństwie. Dyskutowano również o działaniach podejmowanych w naszym kraju, w celu przygotowania się na ewentualną wojnę, a także o nowej ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej i jej roli w nowym systemie bezpieczeństwa. Przedmiotem rozmów były też zadania samorządu terytorialnego i uczelni oraz znaczenie infrastruktury krytycznej i budowli ochrony ludności. Nie zapomniano również o roli organizacji społecznych w obronie cywilnej.

Samorządowcy nie boją się pracy i nowych zadań, lecz braku niezbędnych środków do realizacji nałożonych zadań

Biorący udział w Kongresie Stanisław Jastrzębski, Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP), był jednym z uczestników panelu zatytułowanego „Rola samorządu terytorialnego w ochronie ludności i obronie cywilnej”.

Dyskusja w tej części Kongresu skupiła się na obowiązkach samorządów, które wynikają z przygotowywanej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, znajdującej się już na końcu procedowania.

Nasze uwagi do tej ustawy dotyczą głównie strony finansowej. Podczas dyskusji przedstawiłem stanowisko, że my, samorządowcy, nie boimy się pracy i nie boimy się nowych zadań. Boimy się tylko braku finansowania tych nowych zadań – podkreślił szef ZGWRP. – Na tę chwilę wynika, że przewidziane dla samorządów pieniądze są za małe w stosunku do nakładanych zadań na samorządy. Więc apelujemy do rządu i do projektodawców ustawy, żeby przede wszystkim zwrócili uwagę na zabezpieczenie, zgodnie z Konstytucją RP, właściwej wielkości środków finansowych, które pozwoliłyby nam na wywiązanie się z, nakładanych przez procedowaną wciąż ustawę, obowiązków – dodał Stanisław Jastrzębski. Wskazał przy tym, że oczekiwania samorządowców w omawianej materii wynikają przede wszystkim z konstytucyjnej zasady: „Tyle obowiązków, ile pieniędzy przygotowanych dla ich realizacji”.

Pilnie potrzebna kampania informacyjno-edukacyjna

Przewodniczący Jastrzębski podczas Kongresu zwrócił też uwagę na potrzebę, jak najszybszego uruchomienia kampanii edukacyjnej w zakresie ochrony i obrony ludności. – Druga kwestia, którą dałem pod rozwagę wszystkim decydentom dotyczyła tego, że wobec zagrożenia, z którym ciągle mamy styczność na wschodzie, nie powinniśmy czekać na ustawę, tylko przeprowadzić akcję edukacyjną skierowaną do naszych mieszkańców. Szczególnie na obszarach wiejskich – powiedział.

System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele

Zdaniem przewodniczącego, w dedykowanej ulotce bądź książeczce powinny zostać zawarte precyzyjne podpowiedzi, jak przygotować się do różnych zagrożeń. – Nie chodzi tu o wywoływanie paniki, ale przede wszystkim o zmuszenie nas, obywateli, mieszkańców do zwrócenia uwagi na stan zagrożenia, wynikający nie tylko z konfliktu wojennego, ale też ze stanu klęsk żywiołowych, które są coraz częstsze. – zaznaczył przewodniczący Zarządu ZGWRP.

Oprócz tego emitowane powinny być programy informacyjno-edukacyjne w telewizji i radio publicznym. – Uważam, że są one potrzebne. I nie odkładajmy tego, bo czas nam ucieka – zaznaczył Stanisław Jastrzębski. Taka kampania informacyjna powinna dotyczyć zagrożeń zarówno militarnych, jak i tych towarzyszących klęskom żywiołowym i trafić do każdego domu.

Na koniec powiedziałem, że samorządy wywiążą się z każdych zadań nałożonych na nie, ale dysponując odpowiednimi środkami finansowymi i właściwymi informacjami i wytycznymi prawnymi – podsumował Stanisław Jastrzębski.

Więcej informacji o Kongresie znaleźć można na stronie: www.badzgotow.pl.

fot. 2 x Artur Gawle/IKC.pl

Wyświetlono 48 , dzisiaj 1
Skip to content