Przygotowany został apelu do premiera Mateusza Morawieckiego i polskiego Parlamentu o pozostawienie w „ustawie wiatrakowej” minimalnej odległości lokalizowania elektrowni wiatrowych od zabudowań wynoszącej 500 metrów i o przekazanie decyzyjności w tej kwestii gminom i społecznościom lokalnym.
Podczas posiedzenia zaplanowanego w dniach 7-9 marca br. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej będzie głosował nad ostatecznym kształtem tzw. ustawy wiatrakowej. Dlatego, to ostatni moment na zabranie głosu w tej sprawie.
Za inwestycjami w elektrownie wiatrowe stoją solidne wpływy do lokalnych budżetów i rozwój gmin. Jest to szczególnie ważne dziś, gdy wobec niepewności w planowaniu wpływów budżetowych, współpraca samorządów z inwestorami energetycznymi może stanowić solidny fundament myślenia o stabilnych przychodach. Stąd też, by chronić możliwość rozwoju gmin i ich prawo do decydowania, przygotowany został wspomniany apel, którego treść dostępna jest w załączonym pliku.
Żeby dołączyć do apelu wystarczy mailowo (na adres: m.zmijewska@psew.pl) potwierdzić poparcie oraz przesłać logo organizacji, które zostanie zamieszczone na apelu. Apel zostanie przekazany na ręce premiera oraz posłów na Sejm.
Deklaracje przystąpienia do apelu będą zbierane do końca tygodnia, czyli do piątku 3 marca 2023 r.
Pod apelem podpisał się już m.in. Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP).