W trakcie sesji Rady Miejskiej w Wyszkowie w dniu 25 lutego 2016r. radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia gminy Wyszków do Związku Gmin Wiejskich. Serdecznie witamy w gronie gmin członkowskich i liczymy na aktywną, szeroką współpracę!
Wyszków jest miastem o przeszło 510-letniej tradycji, położonym w północno-wschodniej części Mazowsza, na wysokim, prawym brzegu rzeki Bug. Gmina Wyszków to gmina miejsko-wiejska, w skład której wchodzi miasto oraz 27 sołectw. Mieszka tutaj ponad 39 tysięcy mieszkańców. Wyszków jest miastem powiatowym, stolicą powiatu wyszkowskiego.
Gmina leży w dolinie Bugu, między Puszczą Kamieniecką a Białą, która wchodzi w skład tzw. „Zielonych Płuc Polski„. Szczególnym mikroklimatem cechują się Rybienko Leśne i Kamieńczyk., gdzie znajduje się ok. 2 tys. działek rekreacyjnych. Brak uciążliwego przemysłu, rzeki Liwiec i Bug oraz ich rozlewiska stanowią idealne miejsce zarówno dla czynnej rekreacji – jazdy konnej, wycieczek rowerowych, krajoznawczych, spływów kajakowych, biegów jak i wypoczynku (przejażdżki powozem, promem, wędkarstwo).
Na Terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego stwierdzono ok. 1,300 gatunków roślin. Stanowi to ok. 42% flory Polski. We florze parku stwierdzono 51 gatunków drzew, 63 – krzewów i 6 gatunków pnączy. Występuje tu także wiele chronionych grzybów i porostów.
Wyszków ma bogatą, ponad 800-letnią tradycję. Pierwsze pisane wzmianki o Wyszkowie pochodzą z ok. 1239 r. W 1502 r. Wyszków otrzymał prawa miejskie, które utracił na mocy ukazu carskiego w 1869 r. Odzyskał je ponownie w 1919 r. Wojny szwedzkie, zabór rosyjski, Powstanie Listopadowe i Styczniowe, wojna 1920 r. oraz okupacja niemiecka – to wydarzenia, które na trwale zapisały się w historii miasta.
Użytki rolne zajmują 57,1% powierzchni gminy, grunty leśne – 29,3%, grunty zabudowane i zurbanizowane – 9,5%. Wskaźnik lesistości jest wyższy o 6,1% od średniej w województwie mazowieckim. Tereny zieleni ogólnodostępnej zajmują 37 ha. Okres wegetacyjny trwa od około 5 kwietnia do około 29 października. Średnia roczna suma opadów atmosferycznych wynosi ok. 540 mm, przy maksimum w miesiącach letnich – lipiec 83,5 mm.
Atrakcyjność Wyszkowa podnoszą wszelkie inwestycje gminne w nowe chodniki, ścieżki rowerowe, drogi, infrastrukturę techniczną. Powstały nowoczesne place zabaw, miejsca odpoczynku, plenerowa siłownia w parku miejskim, gdzie na świeżym powietrzu, z widokiem na rzekę Bug każdy może zażywać aktywności fizycznej.
Gmina Wyszków to tereny ciekawe pod względem turystycznym, ale również rekreacyjnym. W mieście znajduje się hala sportowo-widowiskowa, 25-metrowy basen sportowy, a także stadion piłkarski z boiskiem ze sztucznej nawierzchni. Przedsiębiorstwa usytuowane w mieście nie przekraczają norm zanieczyszczenia, co czyni środowisko przyjaznym. Gmina Wyszków zaprasza na piesze wycieczki, rajdy rowerowe, spływy kajakowe – turystykę rodzinną i weekendową. Jest to znakomite miejsce, by mieszkać, inwestować i wypoczywać.