Zachęcamy młodzież do składania wniosków dotyczących uczestnictwa w 30. i 31. sesji Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych w dniach 22 – 24 marca i 18 – 20 października 2016 roku w Strasburgu (Francja).
We współpracy z Europejską Fundacją Młodzieżową Departamentu Młodzieży Europy, Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy zaprasza młodzież do udziału w swojej 30. i 31. sesji.
„Mając świadomość, że bezpośrednie zaangażowanie młodzieży w sprawy społeczeństwa jest niezbędne dla zabezpieczenia demokracji i zrównoważonego rozwoju gmin i regionów, ze względu na pozorny brak zainteresowania młodzieży konwencjonalnym uczestnictwem w polityce w ostatnich latach, Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy postanowił bliżej przyjrzeć się kwestii partycypacji młodzieży. Jego prace w ciągu ostatnich trzech lat pokazały, że, wbrew powszechnemu przekonaniu, młodzi nadal są zainteresowani uczestnictwem w życiu społeczeństwa, jednak ich zaangażowanie jest inne w społeczeństwie, w którym czują się pozostawieni na marginesie procesu politycznego.
Od października 2014 roku, Kongres zaprasza młodych ludzi z różnych środowisk – działaczy, pracowników młodzieżowych, studentów, młodych polityków – do wzięcia udziału w sesji, do zabrania głosu w dyskusji i wymiany poglądów z członkami Kongresu na temat wspomnianych powyżej kwestii.
Czym jest Kongres i z czym wiąże się uczestnictwo w sesjach?
Kongres jest ogólnoeuropejskim zgromadzeniem politycznym, jego 648 członków zajmuje stanowiska wybieralne (są radnymi z gmin i regionów, wójtami, burmistrzami, prezydentami lub marszałkami)
i reprezentują ponad 200.000 podmiotów w 47 państwach europejskich. Jego zadaniem jest wspieranie demokracji lokalnej i regionalnej, poprawa zarządzania lokalnego i regionalnego oraz wzmacnienie samorządności. Zbiera się na sesjach dwa razy w roku.
Podobnie jak w innych zgromadzeniach politycznych, takich jak parlamenty krajowe lub rady lokalne / regionalne, sesje są formalnymi spotkaniami, podczas których członkowie Kongresu badają sprawozdania, prowadzą debaty tematyczne i wydają zalecenia.
Delegaci młodzieży, po jednym z każdego państwa członkowskiego, zasiądą w sali obrad, wraz z członkami Kongresu podczas całej sesji. Przed rozpoczęciem sesji zorganizowane zostanie obowiązkowe, jednodniowe posiedzenie przygotowawcze, prowadzone w trybie edukacji nieformalnej oraz wieczór powitalny. Delegaci młodzieżowi zobowiązują się do udziału w dwóch sesjach zaplanowanych w roku 2016: 20 marca i 17 października (19.00) oraz sesjach podsumowujących 24 marca i 21 października (17.00). Fakultatywny międzykulturowy wieczór pożegnalny zaplanowany jest na 24 marca i 21 października.
Cele i zadania
Zaproszenie młodych do aktywnego udziału w 30. i 31. Sesji Kongresu, we współpracy z Departamentem Młodzieży Rady Europy, ma na celu stworzenie przestrzeni dla dialogu między wybranymi delegatami młodzieży i wybranymi przedstawicielami władz lokalnych i regionalnych umożliwiając młodym wyrażenie opinii na tematy będące przedmiotem dyskusji.
Cele szczegółowe:
– Umożliwić pewnej liczbie młodych ludzi z różnych środowisk, uczestnictwo w sesjach 30. i 31. oraz w posiedzeniach trzech komisji Kongresu „;
– Podnieść „świadomość delegatów w kwestiach celów młodzieżowych i pracy, w szczególności dotyczących polityki i udziału młodzieży, zwłaszcza systemu współpracy w zakresie zarządzania Rady Europy i Kongresu;
– Zbadać wraz z delegatami młodzieży stan uczestnictwa młodzieży na poziomie lokalnym i regionalnym w społeczeństwie europejskim i określić możliwości i przeszkody na drodze do jego skutecznej realizacji;
– Dać młodym delegatom przestrzeń do wniesienia wkładu do wielu debat Kongresu w kwestiach tematycznych, zapewnić wymianę poglądów między nimi a członkami Kongresu;
– Motywowanie delegatów młodzieży do pogłębienia informacji i doświadczeń nabytych podczas sesji po powrocie do domu;
– Poprzez formalne i nieformalne wymiany, promować dialog i współpracę pomiędzy przedstawicielami wybranymi i delegatami młodzieży w duchu wzajemnego zrozumienia i szacunku oraz zachęcać do wymiany dobrych praktyk, a także promować istniejące modele struktur prowadzonych przez młodzież;
– Uzmysłowić Kongresowi znaczenie oficjalnego włączenia młodych, wybranych przedstawicieli do delegacji krajowych państw członkowskich, zarówno jako pełnoprawnych członków, jak i zastępców.
Partnerzy
Uczestnictwo młodych ludzi w tych sesjach stało się możliwe dzięki ścisłej współpracy pomiędzy Kongresem Władz Lokalnych i Regionalnych oraz Departamentu Młodzieży Rady Europy. Ich udział i program są finansowane przez Kongres z wkładu Europejskiej Fundacji Młodzieży. Rada Doradcza ds. Młodzieży odgrywa ważną rolę w instruowaniu delegatów młodzieży przez cały tydzień, tak jak Europejskie Forum Młodzieży.
Program
Delegaci młodzieży muszą przybyć na miejsce najpóźniej do godziny 19:00 w niedzielę 20 marca i poniedziałek 17 października. Zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w debatach organizowanych w czasie posiedzeń plenarnych i sesjach Izby Władz Lokalnych i Izby Regionów. Ponadto, będą uczestniczyć w posiedzeniach trzech komisji kongresowych: Komitetu Monitorującego, Komitetu Ładu i Komitetu Spraw Bieżących. Delegaci młodzieży są dopuszczani do głosu na posiedzeniach i spotkaniach zgodnie z zasadami i procedurami Kongresu, jednak nie mają prawa głosować.
Zostanie zorganizowany warsztat dla przedstawicieli młodzieży, prowadzony przez profesjonalnych trenerów wyłonionych z puli trenerów Rady Europy, w przeddzień sesji. Delegaci młodzieży będą mieli możliwości nieformalnej wymiany z członkami Kongresu podczas posiedzeń sesji i imprez towarzyszących. Obowiązkowa odprawa i spotkanie ewaluacyjne odbędą się w ostatnie popołudnie każdej sesji (zakończenie o godz. 17.00). Tego samego dnia zorganizowany zostanie opcjonalny wieczór międzykulturowy.
Udział delegatów młodzieżowych w całym programie jest obowiązkowy, począwszy od godziny 19.00 w dniu poprzedzającym sesję do ostatniego dnia sesji, do godziny 17.00. Ponadto delegaci zobowiązani są do podjęcia prac przygotowawczych przed sesją. Jeśli zechcą wziąć udział w międzykulturowych wieczorach pożegnalnych, Rada Europy pokryje również koszty ich zakwaterowania ostatniego wieczoru.
Profil uczestników
Delegaci młodzieżowi, po jednym na delegację krajową, powinny spełniać następujące kryteria:
– Być otwartymi, zaangażowanymi i zorientowanymi na rozwój i wzmocnienie dialogu między młodzieżą i wybranymi przedstawicielami władz na szczeblu lokalnym / regionalnym;
– Mieć od 16 do 30 lat;
– Przebywać w jednym z państw członkowskich Rady Europy od co najmniej pięciu lat;
– Być członkiem lokalnej / regionalnej rady lub parlamentu młodzieży, lub lokalnej / regionalnej rady sejmiku lub zgromadzenia lub egzekutywy, lub przedstawicielem młodzieżowej organizacji pozarządowej lub struktury młodzieżowej lub być zaangażowanym w pracę z młodzieżą lub wybranym przedstawicielem lokalnym lub regionalnym ;
– Dysponować czasem i przedstawić motywację do zaangażowania się w całość przedsięwzięcia;
– Być zainteresowanym aktywnym udziałem w kształtowaniu polityki na poziomie lokalnym i lub regionalnym;
– Być w stanie rozpowszechnić informacje uzyskane w trakcie sesji po powrocie do domu;
– Mówić płynnie po angielsku (uwaga: podczas obrad mogą także mówić w jednym z języków urzędowych lub roboczych, dla których przewidziano tłumaczenia (tj. angielski, francuski, niemiecki, włoski, rosyjski i turecki)).
Procedura składania wniosku i wyboru uczestników
Osoby, które chcą ubiegać się o udział w 30. i 31. sesji Kongresu muszą wypełnić załączony formularz zgłoszeniowy. Udział tylko w jednej sesji nie jest możliwy.
Wnioskodawcy muszą również przedłożyć krótki, maksimum półminutowy film wideo, np. za pośrednictwem YouTube, wspierający wniosek. Link do wideo należy przesłać wraz ze zgłoszeniem.
Termin składania wypełnione wnioski upływa w piątek 05 lutego 2016 r. Wypełnione wnioski należy przesyłać na adres: congress.youth@coe.int
Delegaci młodzieży zostaną wybrani przez grupę ad hoc Kongresu do spraw partycypacji młodzieży, która składa się z członków Kongresu i Rady Wspólnej ds. Młodzieży. Wybrani wnioskodawcy będą reprezentować zrównoważoną grupę w odniesieniu do kwestii płci, tła kulturowego, doświadczenia, itd. Kandydaci zostaną poinformowani o wynikach procedury wyboru najpóźniej 22 lutego 2016 r.
Uwaga: przyjmując zaproszenie na sesje i potwierdzając bilety na podróż oferowane przez Sekretariat Kongresu delegaci młodzieży zobowiązują się do uczestnictwa, zgodnie z zasadami opisanymi w niniejszym dokumencie. Każdy delegat anulujący swój udział musi zwrócić Radzie Europy poniesione wydatki, chyba że czyni to z ważnego powodu, np. z powodu choroby poświadczonej przez lekarza.
Koszty podróży, utrzymania i zakwaterowania
Koszty podróży i pobytu delegatów młodzieżowych zostaną pokryte wspólnie przez Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych oraz Europejską Fundację Młodzieży, zgodnie z przepisami Rady Europy.
Noclegi będą zapewnione i opłacone przez organizatorów, w pojedynczych lub kilkuosobowych pokojach, w zależności od dostępności. Organizatorzy nie pokrywają kosztów zakwaterowania gdziekolwiek indziej. W celu uzyskania szczegółowych informacji, prosimy o kontakt:
Joanne HUNTING
Kierownik Projektu na rzecz młodzieży
Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych
E-mail: congress.youth@coe.int