Głównymi sprawami omawianymi podczas ostatniego posiedzenia Zarządu było podsumowanie XVI Kongresu Gmin Wiejskich w Serocku 6-7 października br., oraz planowane działania po wyborach parlamentarnych. Ponadto omawiane były sprawy bieżące Związku, oraz plany związane z działaniami w końcówce tego roku i w roku 2016.
Kongres uznano za udany. Szczególne znaczenie miało Forum Skarbników gmin. Tematyka i dobór prelegentów były bardzo atrakcyjne dla uczestniczących skarbników i wójtów. Zaproponowano, aby w przyszłości Kongresy rozszerzyć jeszcze o udział sekretarzy gmin. Rozmawiano o możliwości zorganizowania w przyszłości spotkań regionalnych z udziałem organizacji regionalnych i wójtami z regionów. Związek jest jedyną organizacją o zasięgu ogólnopolskim działającym na rzecz gmin wiejskich w parlamencie i Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i powinien być mocniejszy liczbą swoich członków. Dlatego spotkania w regionach miałyby na celu zwiększenie liczby członków poprzez większe zainteresowanie Związkiem.
Zarząd ZGW RP zajął się rozpatrzeniem wniosku przesłanego przez Urząd Gminy Andrespol o dołożenie starań aby Główny Geodeta Kraju bądź MAiC rozszerzyło kategorię budynków o letniskowe w „Ewidencji Gruntów i Budynków”.
Omówiono stanowisko Zarządu w kwestii postulowanego przez MAiC ustawowego obniżenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego przy inwestycjach w sieci szerokopasmowej i dostępowej do internetu. Dyskutowano na temat podatku od nieruchomości od domków letniskowych ,który został zmarginalizowany, a stanowił w wielu gminach znaczny dochód do budżetu. Według przedstawicieli ZGW RP należy dążyć do przywrócenia poprzednio stosowanych zasad jego naliczania.
Poruszono też kwestię kryteriów dostępu do „schetynówek”. Te wprowadzone przez rząd są niekorzystne dla gmin wiejskich. W przyszłym roku należy dążyć do ich zmiany.
Zarząd postanowił zaprosić na następne posiedzenie Przewodniczącego Stowarzyszenia Samorządów Polskich Współdziałających z Parkami Narodowymi oraz Samorządów posiadających na swym terenie inne obszary prawnie chronione Pana Krzysztofa Mróz wójta gminy Lutowiska celem skoordynowania wysiłków zmierzających do ustanowienia subwencji ekologicznej. Dokonano także przeglądu projektów legislacyjnych mających istotne znaczenie dla ZGW RP. Oceniono możliwości wznowienia prac legislacyjnych i dalszych działań związanych z projektami niezakończonymi a mającymi istotne znaczenia dla gmin wiejskich.
Zarząd zdecydował o wyborze członka Komitetu Regionów na najbliższą kadencję po rezygnacji Jerzego Zająkały. Został nim Członek Zarządu ZGW RP Pan Dariusz Strugała.
Dużo miejsca w dyskusji poświęcono rekrutacji członków Związku. Każdy członek zarządu ma obowiązek działania w tym kierunku.
Kolejne posiedzenie Zarządu ZGW RP odbędzie się w dniach 7-8 grudnia br.