Przedstawiciele ZGW RP – wójt gminy Łubianka, członek Komitetu Regionów UE Jerzy Zająkała, dyrektor Biura ZGW RP Paweł Tomczak, Waldemar Grzegorczyk specjalista ds. kontaktów z zagranicą ZGW RP uczestniczyli 5 czerwca br. w Konferencji Inauguracyjnej międzynarodowego projektu „LADDER”, w którym ZGW RP jest jedynym partnerem z Polski. Konferencja odbywała się w siedzibie Komitetu Regionów UE w Brukseli.
Po debacie panelowej z udziałem Karla Hinz Lambertza wiceprzewodniczącego Komitetu Regionów UE, Gaye Doganoglu wiceprzewodniczącej Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych i Oriano Otocana przewodniczącego ALDA – partnera wiodącego projektu – uczestnicy z 35 krajów pracowali w grupach roboczych w ramach trzech ścieżek geograficznych i sześciu tematycznych. Przedstawiciele ZGW RP dzielili się doświadczeniami w trzech zespołach specjalizujących się w kwestiach Partnerstwa Wschodniego, migracji i zrównoważonego rozwoju.
Szczegółowe cele i standardy projektu zostały wypracowane podczas majowego posiedzenia komitetu sterującego w Podgoricy, w którym Związek reprezentował sekretarz generalny ZGW RP Leszek Świętalski; więcej na stronie: www.ladder-projekt.eu .
LADDER, jest trzyletnim projektem koordynowanym przez Stowarzyszenie Agencji Demokracji Lokalnych, współfinansowanym przez Komisję Europejską, mającym na celu wymianę doświadczeń i prowadzenie szkoleń poza formalnym systemem edukacji dla obywateli reprezentowanych w projekcie przez 46 organizacji z 18 krajów Unii Europejskiej i 20 krajów z nią sąsiadujących; dodatkowo, poprzez regranting małych projektów ma pobudzać ich rozwój i aktywność.
W ramach projektu wpierana będzie aktywność obywateli we współpracy z władzami lokalnymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego wpierane będą działania na rzecz rozwiązywanych lokalnie problemów takich jak m.in. migracji, ubóstwa, działania na rzecz rozwoju, które mają równocześnie wymiar globalny. Dlatego w ramach projektu uczestniczą organizacje z 38 krajów co pozwoli lepiej poznać współzależności między krajami UE i jej sąsiadami, co może ułatwić rozwiązywanie problemów lokalnych. Wartością dodaną projektów jest możliwość nawiązania kontaktów i współpracy z organizacjami i przedstawicielami z innych krajów, które mogą być rozwijane również po zakończeniu projektu.