W dniach 21-22 marca 2015 odbyło się w Poznaniu posiedzenie nowego Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP. Wybrano wiceprzewodniczących Zarządu: Krzysztofa Iwaniuka – wójta gminy Terespol, Stanisława Jastrzębskiego – wójta gminy Długosiodło i Dariusza Strugałę – wójta gminy Jaraczewo, który został równocześnie skarbnikiem Związku. Wybrano również Leszka Świętalskiego na nowego sekretarza, a na jego zastępcę Edwarda Trojanowskiego.
W pierwszej części posiedzenia uczestniczył Olgierd Dziekoński, Minister z Kancelarii Prezydenta RP. Celem jego wizyty było przedstawienie kompromisowych zapisów ustawy prezydenckiej o wzmocnieniu narzędzi ochrony krajobrazu i było reakcją na stanowisko Zarządu Związku krytycznie opiniujące projekt.
Pan Minister przekonywał Zarząd, że rozwiązania zaproponowane w autopoprawce na etapie prac w komisjach są korzystne dla gmin. Przewodniczący Olszewski poddał w wątpliwość intencje ustawodawcy. Przypomniał stanowisko Związku, mówiące o tym, że ustawa odbiera gminom władztwo planistyczne na rzecz samorządu, województwa i stoi to w sprzeczności z gwarancjami konstytucyjnymi. Jeśli ustawa w proponowanej wersji zostanie uchwalona, to gminy będą mogły złożyć skargę do Trybunału na niektóre jej zapisy. Odbyła się dyskusja w której wyrażano obawy, że audyty krajobrazowe będą sporządzali eksperci związani ze środowiskiem skrajnie myślących „ekologów” dla których środowisko jest ważniejsze od życia człowieka, gmina nie będzie gospodarzem na swoim terenie, decyzje dotyczące krajobrazu i ekologii będą zapadały na szczeblu wojewódzkim i krajowym. W czasie gdy Minister przekonywał do zmiany opinii, Sejm przegłosował ustawę. Senat rozpatrzy uchwaloną ustawę w dniach 16/17 kwietnia br. Poruszona została sprawa o możliwych żądaniach o rekompensaty przez właścicieli nieruchomości, jako skutku ew. wejścia w życie ustawy. Powinien zostać stworzony system finansowania rekompensat dla właścicieli nieruchomości i dla gmin, np. z NFOŚiGW. Obecność Ministra była również okazją do poruszenia innych spraw. Zarząd skierował również prośbę do Kancelarii Prezydenta, aby zwróciła uwagę na prace nad projektem ustawy Prawo wodne, która wnosi obowiązek przejęcia przez gminy jako zadanie własne utrzymania urządzeń melioracji szczegółowej. Związek w opiniach i stanowiskach podkreślał wielokrotnie, że gminy nie będą one w stanie wywiązać się z tego obowiązku z powodu braku środków. Zgłoszona też została sprawa dotacji przedszkolnych, aby zgodnie ze stanowiskami ZGWRP zostały zamienione na subwencje.
W dalszej części posiedzenia ustalono plan i tryb pracy Zarządu. Zarząd dokonał przeglądu aktywności członków w zespołach KWRiST, oraz w komisjach i komitetach monitorujących krajowych. Określone też zostały sprawy strategiczne, którymi Związek musi się zająć w pierwszej kolejności. Ustalono terminy kolejnych spotkań Zarządu i Rady Regionalnej. Ważnym wydarzeniem będzie planowane spotkanie z nowo wybranymi wójtami gmin, które odbędzie się 27 kwietnia w Warszawie. Omawiano także sprawy wzajemnego komunikowania się Członków Zarządu oraz z biurem, sprawy telekonferencji oraz systemu informacji o bazie dokumentów będących w obiegu Związku. Określono wstępne założenia organizacyjne i merytoryczne XVI Kongresu Gmin Wiejskich, który odbędzie się 6-7 października w hotelu Narvil w Serocku.
Na koniec rozpatrzono wszystkie sprawy bieżące będące przedmiotem działalności Związku.
Sporządził: Edward Trojanowski