Samorząd świadczy o sile naszej demokracji. Im bliżej obywatela podejmowana jest decyzja, tym bardziej jest ona skuteczna i demokratyczna – powiedział Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji podczas uroczystego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z okazji Dnia Samorządowca.
Minister podkreślił, że gdy nie ma samorządu, to nie ma też w pełni demokratycznego państwa. – To widać na przykładzie Ukrainy – dodał.
Podkreślał także, że polskie relacje rząd – samorząd są wzorem dla innych, wskazał, że przyjeżdżają do nas partnerzy np. z Ukrainy, czy Tunezji, którzy chcą wykorzystać nasze doświadczenia w swoich krajach.
Minister Trzaskowski mówił też, że relacje między rządem i samorządem to klucz do poprawy realizacji zadań publicznych, które mają służyć obywatelom. – Dlatego rola Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego jest tu kluczowa – podkreślił.
– Bardzo nam zależy, żebyście Państwo mogli działać w sposób bardziej elastyczny, żebyśmy mogli wspólnie oszczędzać pieniądze, dlatego w tej ustawie pojawiły się różnego rodzaju ułatwienia dla samorządów jak możliwość tworzenia związków gminno-powiatowych, czy zachęty finansowe- mówił minister Trzaskowski na temat przygotowywanej ustawy samorządowej.
Z okazji Dnia Samorządowca szef resortu administracji złożył także życzenia przedstawicielom JST.
– W tym dniu życzę Państwu wszystkiego dobrego, by nasza współpraca rozwijała się w jak najlepszy sposób, a w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych wszystkim tutaj obecnym życzę powodzenia- powiedział.
Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu został przedstawiony m.in. projekt przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dotyczący Prawa o aktach stanu cywilnego. Projekt nie został zaakceptowany przez stronę samorządową ze względu na skutki finansowe, jakie rodzi ten projekt.
– Projekt był opiniowany przez dwa zespoły komisji i zgłosiliśmy dużo uwag systemowych. Cały czas mówimy o zadaniu zleconym, które już w tym momencie jest niedoszacowane. Dlatego postanowiliśmy odesłać projekt do dalszego procedowania w odpowiednich zespołach – argumentował Tomasz Fijołek, zastępca dyrektora Biura Unii Metropolii Polskich.
Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zgodził się ze stroną samorządową, że nad projektem trzeba dalej procedować, ale jednocześnie podkreślił, że jest to bardzo ważna ustawa, która zawiera wiele rozwiązań tak dla mieszkańców, jak i urzędników, dlatego poprosił o jak najszybsze zajęcie się ustawą przez zespoły KWRiST. Wojciech Długoborski, współprzewodniczący komisji powiedział, że ustawą zajmie się Zespół ds. Administracji Publicznej I Bezpieczeństwa Publicznego i Zespół ds. Społeczeństwa Informacyjnego. Oba zespoły na wspólnym posiedzeniu mają wypracować stanowisko, tak by projekt mógł zostać w możliwie najkrótszym czasie zaopiniowany pozytywnie.
Przedstawiciele JST zaapelowali również, że należy znieść widełki, według których płaci się w samorządach i dać m.in. gminom swobodę w ustalaniu pensji swoim pracownikom.
Zdaniem strony samorządowej Komisji Wolnej Rządu i Samorządu Terytorialnego delegacja do rozporządzenia ustalającego siatkę płac w samorządach, zawarta w ustawie o pracownikach samorządowych, jest niezgodna z Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego.
Co prawda dokument ten przewiduje możliwość ustawowego określenia zasad wynagradzania, ale – jak podkreślił dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski – nie oznacza to, że może funkcjonować taryfikator płac.
Dlatego w ocenie przedstawicieli strony samorządowej ustawa wymaga nowelizacji, która polegałaby na ograniczeniu się do określenia zasad wynagradzania pracowników samorządowych, przy jednoczesnym przekazaniu regulowania wysokości wynagrodzeń na poziom samorządu.
źródło: Samorząd PAP, Forum Samorządowe