(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

23 października 2013r. odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Głównym tematem posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego był projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty.

 

Pierwszy projekt został uzgodniony pod warunkiem dokonania zmian w zapisie dotyczącym przekazania organom prowadzącym szkoły komisji egzaminacyjnych na nauczyciela dyplomowanego oraz w zapisie dotyczącym przekazania JST komisji dyscyplinarnych. Strona samorządowa uważa, że w obu przypadkach należy zostawić dotychczasowe rozwiązania.

– To prawda, że w projekcie nowelizacji zadania te znalazły się po stronie samorządowej na dawny wniosek samych samorządów. Z perspektywy czasu doszliśmy jednak do wniosku, że te dwie kwestie powinny zostać poza samorządem. Proponuję zaopiniować projekt pozytywnie z uwagą o uwzględnieniu tych dwóch wniosków w dalszych pracach nad projektem nowelizacji Karty Nauczyciela – powiedział Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz i współprzewodniczący Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST.

Przemysław Krzyżanowski, podsekretarz stanu w MEN dziękując za opinie strony samorządowej zapewnił, że oba wnioski zostaną przeanalizowane przez resort edukacji i przedstawione na posiedzeniach komitetu stałego rady ministrów.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku nie został zaopiniowany przez stronę samorządową podczas posiedzenia zespołu. Samorządowcy uważają, że powinien zostać zmieniony zapis dotyczący kryterium dochodowego przy rekrutacji do przedszkoli

– Najpoważniejsza uwaga strony samorządowej dotyczy samej zasady, czy podczas rekrutacji rzeczywiście dzieci z rodzin o niskich dochodach powinny mieć pierwszeństwo przed dziećmi z rodzin o dochodach wyższych. To główny powód dlaczego strona samorządowa na zespole odstąpiła od wydania opinii i pozostawiła wydanie jej Komisji Wspólnej – powiedział Marek Olszewski.

Przedstawiciel MEN podkreślił, że projekt ten jest traktowany przez ministerstwo jako pilny i przyznał, że patrząc na dyskusję miedzy resortem a korporacjami samorządowymi główną osią sporu jest tzw. kryterium dochodowe.

– Jednym z kryterium branym pod uwagę przy rekrutacji do przedszkoli jest niepełnosprawność. Samotne matki, a także dzieci z rodzin zastępczych także są uprzywilejowane. Trybunał Konstytucyjny w styczniu 2013 roku zwrócił uwagę, że skoro uprzywilejowane są wymienione grupy, czemu kryterium nie są objęte pozostałe grupy, które są wymieniane w artykułach od 69 do 71 Konstytucji RP. Między innymi taką grupą są także rodziny o słabym statusie materialnym. Ja rozumiem, że kryterium to wzbudza ogromne emocje, że utrudnia ono przygotowanie strategii rekrutacyjnej na terenie JST, ale my jako MEN musimy po prostu wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego – podkreślił Przemysław Krzyżanowski.
Marek Olszewski przyznał, że jedynym istotnym i decydującym o powściągliwości strony samorządowej przy wydaniu opinii pozytywnej pozostało kryterium dochodowe.

– Oprócz kryterium dochodowego nie ma powodów, aby opinia była negatywna. Dlatego proponuję wydać opinię pozytywną z uwagą, że co do kryterium dochodowego strona samorządowa pozostaje przy swoim stanowisku – powiedział Marek Olszewski.

Propozycja współprzewodniczącego Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu została zaakceptowana przez wszystkich przedstawicieli strony samorządowej i ostatecznie projekt został zaopiniowany pozytywnie.

źródło: www.forumsamorzadowe.pl

Wyświetlono 1 , dzisiaj 1
Skip to content