(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Samorządowcy domagają się obiecanego spotkania z Premierem. Sytuacja wielu JST jest bardzo trudna w kontekście wchodzącego w życie 1 stycznia 2014 r. art. 243 ustawy o finansach publicznych, który spowoduje, że nie będą one mogły uchwalić budżetów.

 

 

Tymczasem nadal obserwujemy zasadniczą nierównowagę w traktowaniu rządowej i samorządowej części sektora finansów publicznych przez ministra finansów. Z jednej strony ma miejsce bardzo szybka inicjatywa legislacyjna, mająca na celu ratowanie budżetu centralnego, z drugiej zgłaszane przez nas od dwóch lat problemy, dotyczące przepisów tej samej ustawy, które mogą utrudnić funkcjonowanie samorządów w roku 2014, są ignorowane – napisali samorządowcy w piśmie do ministra Michała Boniego, Współprzewodniczącego Komisji Wspólnej ze strony rządowej.

Samorządowcom nie podobają się zapisy projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie „Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2013-2020”. Projekt wywołał dyskusję, chociaż został zdjęty z porządku obrad.

Samorządowcy odmówili zaopiniowania projektu MEN w sprawie udzielania gminom dotacji z budżetu państwa na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego. Od września 2014 roku gminy mają dostawać dotację na prowadzenie przedszkoli, ale za to nie będą mogły pobierać opłaty wyższej niż złotówka za każdą płatną godzinę (powyżej 5 h dziennie). Ponieważ jednak prowadzenie przedszkoli jest zadaniem własnym gminy, samorządowcy domagają się przekazania pieniędzy subwencją – dotację uznając za niekonstytucyjną, a także sprzeczną z art. 7 ust 3 ustawy o samorządzie gminnym, który mówi, że „przekazanie gminie, w drodze ustawy, nowych zadań własnych wymaga zapewnienia koniecznych środków finansowych na ich realizację w postaci zwiększenia dochodów własnych gminy lub subwencji. Samorządowcy uznali, że działanie MEN to kolejny krok do ręcznego sterowania funkcjonowaniem samorządu gminnego w Polsce i wystąpili do Prezydenta RP o skierowanie w tej sprawie stosownego pytania do Trybunału Konstytucyjnego.

W części systemowej samorządowcy obejrzeli prezentację projektu Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK), realizowanego przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. Celem projektu jest poprawa skuteczności zarządzania ryzykiem powodziowym z uwagi na coraz częstsze powodzie w Polsce, a także coraz większe straty finansowe nimi powodowane. O możliwościach jego wykorzystania przez JST, np. w zakresie przygotowywania planów zagospodarowania przestrzennego mówił prof. Witold Sumisławski, Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Pomóc w tym ma właśnie ISOK, w ramach którego powstają precyzyjne mapy zagrożenia powodziowego, wraz z danymi dotyczącymi m.in. liczby mieszkańców na terenach potencjalnie objętych powodzią, a także strat materialnych, które ona spowoduje. – Samorządy mają kapitalne znaczenie, by nie dopuszczać do sytuacji, że jakieś budynki stoją w razie powodzi na poziomie kilku metrów pod lustrem wody – przekonywał prof. Sumisławski. Mapy mają być gotowe do końca bieżącego roku, a potem – przekazywane wszystkim zainteresowanym instytucjom, w tym oczywiście samorządom. – Musimy podjąć stanowcze decyzje przed wydawaniem zgody na budowanie się i różnego rodzaju inwestycje na terenach zalewowych – mówił minister Michał Boni, współprzewodniczący Komisji ze strony rządowej.

Kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej odbędzie się 28 sierpnia br.

 

źródło: www.zmp.poznan.pl

Wyświetlono 1 , dzisiaj 1
Skip to content