Jacek Protas Prezes ZWRP, marszałek woj. warmińsko – mazurskiego został nowym współprzewodniczącym KWRiST, zastąpił Mariusza Poznańskiego Przewodniczącego ZGW RP. Mariusz Poznański podziękował m.in. ministrowi Michałowi Boniemu za to, że udało się trochę zdyscyplinować obie strony do działań zgodnie z ustawą, która reguluje tę współpracę.
– Myślę, że zabiegi, które się udało wprowadzić, są bardzo cenne, bo widać wyraźny postęp w sprawach trudnych do wynegocjowania. Na początku mojej pracy mieliśmy 27 spraw niezałatwionych, które monitorujemy. A dziś jest jedna – wyliczył Poznański.
– W tym czasie omówiliśmy 91 projektów rozporządzeń, prawie 30 projektów ustaw i 19 innych dokumentów strategicznych. Negatywnie zaopiniowaliśmy 12 projektów rozporządzeń. Wydaliśmy też sporo stanowisk, na niektóre do dzisiaj nie ma odpowiedzi – podsumował.
Jak zaznaczył Poznański, strona rządowa i samorządowa powinny wzajemnie szanować swój czas i zmniejszać ilość spraw trudnych do zaopiniowania.
– Trudnych, choćby z tego względu, że strona samorządowa ma 30 dni na wydanie opinii, ale dostaje dokumenty w ostatniej chwili, tuż przed posiedzeniem plenarnym komisji – przypomniał. Jednocześnie zaapelował o to, żeby zespoły robocze na zapoznanie się z dokumentami miały chociaż siedem dni.
Premier Donald Tusk powitał samorządowców w swojej Kancelarii na uroczystym posiedzeniu Komisji Wspólnej, dwa dni po Święcie Samorządu Terytorialnego – ustanowionym na pamiątkę pierwszych wolnych wyborów samorządowych z 1990 roku – i jednocześnie w 20. roku działania Komisji.
Pozwolicie Państwo, że rozpocznę od naprawdę szczerych gratulacji dla wszystkich samorządowców, którzy od 23 lat budują Polskę, budują lepsze standardy cywilizacyjne, budują zręby autentycznej społeczności wspólnot lokalnych. Premier podkreślił, że dziesiątki tysięcy Polaków przeszły intensywny kurs obywatelskiego przeszkolenia, jakim jest uczestnictwo w samorządzie terytorialnym, który lepiej rozumie potrzeby ludzi niż władza centralna, o której się mówi, że jest trochę „odrealniona”.
Moje doświadczenie ostatnich lat pokazuje, jak cennym partnerem jest samorząd terytorialny – trudnym, wymagającym, w czasach kryzysu szczególnie krytycznym wobec niektórych działań władzy centralnej. – komplementował samorządowców Donald Tusk.
Premier mówił też o tym, co samorządowców czeka w ciągu najbliższych kilku lat – w kontekście finansowania projektów unijnych, w nowej perspektywie finansowej. A czeka na wydanie do 2020 roku aż 400 mld Euro. Zaznaczył jednak, że główną rolę odegrają tu samorządy regionalne. Podkreślił, że kwota ta to gigantyczna szansa rozwoju kraju. A przecież startujemy do ich wydania z dużo wyższego pułapu niż te 6-7 lat temu. Odpowiedzialność za ich wydanie powinna być motywacją dla wszystkich.
Premier – pamiętając o obawach samorządowców, czy uda się im w trudnej sytuacji finansowej uzbierać środki na wkład własny – walczył w Brukseli o kwalifikowalność VAT-u, czyli możliwość wliczania tego podatku do kosztów inwestycji finansowanych z UE. I batalię tę wygrał. Przyznał jednocześnie, że w niektórych JST zdobycie środków unijnych „będzie graniczyło z cudem” i obiecał wspólnie z samorządowcami rozwiązywać ten problem. Nie może być tak, że jedną ręką będziemy dawali samorządom miliardy złotych do wykorzystania ze środków europejskich, a z drugiej strony uniemożliwimy wykorzystanie tych środków.
Przypomniał, że o ile w mijającej perspektywie finansowej około 25 % środków europejskich było w gestii samorządów, to w kolejnej – będzie to już około 40%. Z jednej strony to dobra wiadomość, ale z drugiej – jeszcze bardziej utrudnia sytuację finansową tych samorządów, które będą miały ambicję wykorzystywania pieniędzy europejskich, a są w trudnej sytuacji. Zobowiązuję się, że wspólnie z ministrem Bonim, ministrem Rostowskim i Wami postaramy się znaleźć takie rozwiązania, które nie uczynią tej wielkiej obietnicy Eldorado, jakie będzie do Polski płynęło, pustym hasłem. – podkreślił Tusk. Trzeba będzie też zastanowić się, jak racjonalnie i solidarnie wydać te kolejne pieniądze. Na szczęście Polska jest na dole listy w rankingu złego wydawania środków unijnych.
Źródło: www.zmp.poznan.pl, Serwis Samorządowy PAP