(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

28 maja br. z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z samorządowcami oraz przedstawicielami środowisk działających na rzecz samorządu. Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe, po raz pierwszy przyznał Nagrodę Obywatelską oraz dyplomy i flagi w związku z podsumowaniem akcji „Majówka z Polską”. Wśród odznaczonych znalazły się gminy członkowskie ZGW RP: Tarnów, Sękowa, Pelplin.

Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że za kilka dni – 4 czerwca będzie obchodzone Święto Wolności, jako przypomnienie wielkiego zwycięstwa w niełatwych warunkach, bo przecież w niepełnej jeszcze demokracji.

– Takie zwycięstwo ma nie tylko szczególny smak, ale także szczególne znaczenie. Tym większa chwała tym, którzy potrafili mądrze polską wolność z takim trudem ale i z polskim szczęściem zagospodarować – mówił.

Jak podkreślił, jest niezwykłym znakiem tamtych czasów, że jedną z pierwszych uruchamianych systemowych reform była reforma samorządowa. – Jest bezpośredni związek między odzyskaną i mądrze zagospodarowaną wolnością a samorządnością. Ta reforma – otworzyła największe polskie możliwości i perspektywy, stworzyła trwały fundament mechanizmów demokratycznych także obywatelskiego uczestnictwa w rozwiązywaniu spraw wspólnych.

Reforma samorządowa otworzyła drogę do pogłębienia mechanizmów zaangażowania obywateli w rozwiązywania spraw swojej społeczności lokalnej i całego kraju – powiedział.

Prezydent gratulował odznaczonym samorządowcom i dziękował tym wszystkim, którzy wykazują inicjatywę i działają na rzecz pogłębienia mechanizmów obywatelskiego zaangażowania.

Prezydent podkreślił, że inicjatywa „Majówki z Polską” realizowana na poziomie samorządów przynosi naprawdę dobre efekty.

Dziękował i gratulował nominowanym i odznaczonym Nagrodą Obywatelską. – Myślę, że wszyscy będziemy traktowali ją przede wszystkim jako wielkie wyzwanie i zobowiązanie na przyszłość. To zadanie jest cały czas aktualne, musimy kształtować postawy obywatelskie, w których się mieści aktywność, dostrzeganie problemów innych ludzi, słabszych, biedniejszych, będących w trudniejszej sytuacji. To jest także kwestia kształtowania szacunku w wymiarze miasta, województwa, gminy powiatu, to jest też kształtowanie miłości Ojczyzny – zaznaczył.

Bronisław Komorowski zwrócił się też z apelem do samorządów wszystkich szczebli o podejmowanie inicjatyw zmierzających do stworzenia Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. – Aby to było możliwe, trzeba pomnożyć już dziś istniejące inicjatywy, które kształtują tego rodzaju karty, głównie na poziomie gmin – podkreślił.

Prezydent wskazywał na znaczenie mądrego wydania 300 mld zł z nowego budżetu unijnego. – To są niebywałe pieniądze, musimy wspólnym wysiłkiem zadbać o to, by były one wydane tak, aby rozwiązywały problemy społeczności lokalnej, ale przede wszystkim dały szanse na nowy impuls rozwojowy naszego kraju, jako całości – powiedział.

– To będzie wymagało wielkiej mądrości wszystkich, od poziomu gminy aż po poziom władz centralnych państwa polskiego – podkreślił.

Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że zostanie znaleziony sposób na zagwarantowanie samorządom możliwości realnego partycypowania, w zgodzie z przepisami unijnymi, w wielkim finansowaniu poważnych programów, które będą podstawą do wydania tych 300 mld zł.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, za osiągnięcia w pracy samorządowej Bronisław Komorowski Prezydent RP odznaczył:

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Piotr CAŁBECKI – marszałek województwa kujawsko-pomorskiego
Ewa JASIŃSKA – dyrektor Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni
Marian MALIŃSKI – burmistrz Płotów
Barbara PACHOLSKA – zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
Krzysztof TUREK – wójt Starych Babic
Paweł WRÓBLEWSKI – były marszałek województwa dolnośląskiego

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Wojciech BLECHARCZYK – burmistrz Sanoka
Jan PUCHAŁA – starosta limanowski
Mieczysław STRUK – marszałek województwa pomorskiego

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Grzegorz KOZIOŁ – wójt Tarnowa
Edward ŁĄGWA – wicestarosta włodawski
Małgorzata MAŁUCH – wójt Sękowej
Jerzy ORŁOWSKI – przewodniczący Rady Miejskiej w Kowalewie Pomorskim
Andrzej STANUCH – burmistrz Pelplina

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Ksiądz Jerzy ŁAWICKI – proboszcz Parafii św. Wojciecha w Płocku

Laureatami prezydenckiej Nagrody Obywatelskiej zostali:

w kategorii Wspólnota Obywatelska: Miasto Gdynia – „Gdynia w dialogu z mieszkańcami”
w kategorii Partnerstwo Samorządów: Partnerstwo pięciu gmin: Wisznice, Sosnówka, Rossosz, Jabłoń, Podedwórze pod nazwą „Dolina Zielawy”
w kategorii Obywatelska Inicjatywa Lokalna: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Sprawnej Inaczej – „Moja Gmina Moim Domem”

W kategorii „Wspólnota Obywatelska” do nagrody nominowano trzy projekty: „Budowa społeczeństwa obywatelskiego” (Gmina Morawica); „Gdynia w dialogu z mieszkańcami” (Miasto Gdynia) i „Program Zielone Podwórka Szczecina” (Miasto Szczecin).
Cztery projekty zostały nominowane w kategorii „Partnerstwo Samorządów”; są to: „Kompleksowy System Gospodarki Odpadami” (celowy związek gmin); „Kongres +Obywatel Senior+”; „Partnerstwo pięciu gmin: Wisznice, Sosnówka, Rossosz, Jabłoń, Podedwórze pod nazwą +Dolina Zielawy+” i „Stowarzyszenie Powiatów, Miast i Gmin EGO Kraina Bociana”.
W ostatniej z kategorii – „Obywatelska Inicjatywa Lokalna” – nominowano trzy projekty: „Moja Gmina Moim Domem” (Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Sprawnej Inaczej); „Naprawmy to razem!” (Lepsza Gmina Czerwonak – nieformalna grupa obywateli); „Szlak Greenway Naszyjnik Północy” (Fundacja Naszyjnik Północy).
Nagroda Obywatelska Prezydenta RP jest wyróżnieniem wybitnych, nowatorskich i efektywnych działań obywatelskich na rzecz dobra wspólnego, które mogą stanowić wzory do naśladowania.

Przyznawana jest w trzech kategoriach:
a. Wspólnota Obywatelska – dla gmin i powiatów, które w najszerszym stopniu umożliwią swym mieszkańcom uczestnictwo w realizacji zadań publicznych;
b. Partnerstwo Samorządów – dla jednostek samorządu, które będą ze sobą najefektywniej współpracować i wykształcą wzory działań dla innych;
c. Obywatelska Inicjatywa Lokalna – dla organizacji obywatelskich lub poszczególnych osób, które w szczególny sposób zasłużą się w pracy na rzecz dobra wspólnego.

 

Źrodło:
www.prezydent.pl, www.samorzad.pap.pl

Wyświetlono 4 , dzisiaj 1
Skip to content