Współpraca BGK z samorządami
Bank Gospodarstwa Krajowego, jedyny w Polsce bank państwowy, wypełniania zadania publiczne istotne dla rozwoju kraju – to właśnie odróżnia BGK od komercyjnych instytucji finansowych, nakierowanych na maksymalizację zysku.
Kluczowym obszarem działania BGK jest współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego, zarówno w zakresie tradycyjnego finansowania w postaci kredytów i emisji obligacji komunalnych, jak i w dziedzinie nowych mechanizmów finansowych – zwłaszcza w obliczu trudnych wyzwań stojących przed JST.
BGK nie ogranicza się do oferowania samorządom jedynie finansowania. Może i wykorzystuje swoje kompetencje oraz doświadczenia we wspieraniu samorządów m.in. w zakresie budowania umiejętności tworzenia partnerstw publiczno-prywatnych, opracowywania analiz inwestycyjnych, wsparcia eksperckiego o charakterze finansowym lub społeczno-gospodarczym, czy też w zakresie przygotowywania projektów finansowych.
Rosnąca rola instrumentów pozadotacyjnych otwiera nowe możliwości współpracy Banku z samorządami. W obecnej perspektywie finansowej 2007-2013 BGK stał się liderem w obsłudze środków zwrotnych, czego przykładem są inicjatywy JEREMIE (ang. Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises – Wspólne europejskie zasoby dla MŚP) oraz JESSICA (ang. Joint European Support for Sustainable Investment In City Areas – wspólne europejskie wsparcie na rzecz trwałych inwestycji na obszarach miejskich). Dzięki systemowi pożyczek z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie operacji realizowanych w ramach PROW 2007-2013, beneficjenci tego programu uzyskali możliwość sprawniejszej realizacji ok. 3,5 tys. projektów. Warto, aby tymi doświadczeniem Bank dzielił się z samorządami.