Ponad dwustu uczestników z całej Polski przyjechało do Warszawy na konferencję „Energia odnawialna szansą dla gmin”. Patronat honorowy nad konferencją objął Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński. Jednodniowe spotkanie zorganizowali: Związek Gmin Wiejskich RP, Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej, Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Stowarzyszenie Energii Odnawialnej.
Procesy globalne wymuszają bitwę o ogień, czyli o dostępną, tanią, odnawialną i odtwarzalną energię a mikro i mała energetyka bazująca na dostępnych źródłach odnawialnych to szansa na rozwój nie tylko społeczności lokalnej, ale przede wszystkim samorządów – mówił podczas otwarcia Wicepremier Piechociński. Minister Gospodarki nawiązał też do trwających prac legislacyjnych nad projektem ustaw energetycznych, przygotowanych w MG.
– Rozwiązania dotyczące odnawialnych źródeł energii są szczególnie istotne dla sektora. Po raz pierwszy bowiem będą one zebrane w oddzielnej ustawie – powiedział.
Wicepremier podkreślił, że nowe propozycje w zakresie OZE mają wdrożyć czytelny i efektywny system wsparcia dla producentów zielonej energii.
– Chcemy tym samym promować wszystkie technologie i zachęcać do inwestowania w nowe moce wytwórcze, oparte na lokalnych i dostępnych źródłach – wyjaśnił.
W jego opinii rozwój OZE w Polsce to duża szansa dla samorządów terytorialnych na większą aktywność i konkurencyjność.
– Mikro i mała energetyka zlokalizowana zwykle w mniejszych miejscowościach to nie tylko zatrudnienie dla okolicznych mieszkańców, ale również niezależność od większych dostawców energii – dodał.
Z kolei Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej Mariusz Poznański zwrócił uwagę, że w małych gminach wiejskich nie ma dużej możliwości pozyskiwania nowych źródeł dochodów.
Natomiast zwiększanie dochodów jest – jak podkreślił – niezbędnym elementem działania każdego burmistrza i wójta. W ocenie Mariusza Poznańskiego, to właśnie inwestycje proekologiczne dostarczają źródeł dochodów do budżetów gmin, a tereny wiejskie są najbardziej predysponowane do pozyskiwania energii odnawialnej.
Zaznaczył, że jest to szczególnie istotne w kontekście nałożenia przez ministra finansów ograniczeń wynikających z art. 243 ustawy o finansach publicznych.
Choć w tej kwestii – jak powiedział Przewodniczący ZGW RP – po rozmowie z Januszem Piechocińskim jest dobrej myśli, ponieważ wiceminister „zapowiedział, że będzie robił wszystko, aby inwestycje gminne zostały wyłączone z pakietu art. 243”.
Nowy Wiceminister Gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz, odpowiedzialny w Ministerstwie Gospodarki za odnawialne źródła energii (OZE), chociaż opowiada się za zmniejszeniem regulacji rynku, zapowiedział wdrożenie rozwiązań stabilizujących ceny zielonych certyfikatów. Chce też różnorodności w energetyce. „Wydaje się, że jest potrzeba na wprowadzenie rozwiązań prowadzących do stabilizowania rynku zielonych certyfikatów” – powiedział Pietrewicz. Wyjaśnił, że Ministerstwo Gospodarki będzie poszukiwać takich rozwiązań, które pomogą w sytuacji, gdy ceny nadmiernie spadną lub wzrosną. Wiceminister gospodarki poinformował, że zupełnie nowe otwarcie w systemie wsparcia OZE nie jest potrzebne, a system oparty na certyfikatach powinien być tylko przebudowany i udoskonalony, a nie likwidowany. „Temat odnawialnych źródeł energii jest złożony, wymaga dużej pokory i nieprezentowania przedwczesnych wniosków” – podkreślił. Dodał, że stanowisko Ministerstwa Gospodarki musi być przemyślane i przedyskutowane ze środowiskiem, aby zbudować w Polsce stabilny system.
Według wiceministra polskie odnawialne źródła energii powinny być różnorodne i powinno się rozwijać te technologie, które są bardziej konkurencyjne i efektywne. „Podzielam krytykę systemu wsparcia współspalania wielopaliwowego, który uprzywilejowuje wielką energetykę, ale bym jej nie przekreślał, bo nie tylko energetyką odnawialną kraj stoi” – powiedział Pietrewicz.
Zdaniem Pietrewicza w Polsce potrzebne jest zrównoważenie energetyki, poprzez przeciwdziałanie monopolizacji. Wiceminister dodał, że nie chce, aby wiatraki budowane w Polsce zakłócały polskie sieci, tak jak robią to wiatraki pracujące w Niemczech, z powodu zbyt szybkiego tempa rozwoju.
Zobacz także: zapis audio lub zapis video
Konferencja „Energia odnawialna szansą dla gmin” odbyła się 20 lutego 2013 roku w Ministerstwie Gospodarki w Warszawie.