(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Konrad Kroczek, Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Strumieniu, reprezentujący Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Rady ds. Polityki Rodzinnej i Demograficznej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zwrócił się z prośbą o udostępnienie przez gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, informacji potrzebnych do dalszej efektywnej pracy ww. Rady.

Prośba dotyczy krótkiego, bardzo syntetycznego określenia podstawowych problemów (z własnymi ocenami), jakie występują w poszczególnych gminach, wpisujących się w obszary: demograficzny, rodzinny oraz migracyjny. Celem prawidłowego oddania trendów zmian właściwe jest, by informacje dotyczyły okresu liczącego co najmniej 10-20 lat i ukazywały przy tym opisywaną tendencję lub jej brak.

Prośba o udostępnienie potrzebnych informacji z obszarów: demograficznego, rodzinnego i migracyjnego

Przykładowe obszary, które mogą być poruszone z punktu widzenia prac Rady

  1. Występowanie trendu migracji wewnętrznej, tj. czy gmina dostrzega, iż wyludnia się, a jej ludności przenosi się do większych obszarów miejskich czy też przeciwnie, następuje u niej napływ osób zamieszkujących dotąd w miastach. Jakie gmina dostrzega przyczyny wspomnianych trendów? Celem prawidłowego zobrazowania sytuacji właściwym jest wskazanie np. jaką rolę w tym procesie mogą odgrywać koszty mieszkaniowe, dostępność do mieszkań w danej gminie, czy gmina posiada atrakcyjne tereny rekreacyjne, na których mogą się osiedlać osoby dotąd zamieszkujące w dużych ośrodkach miejskich oraz wskazanie danych ilościowych, np. dotyczących tego ile osób melduje się lub wymeldowuje z gminy.
  2. Przedstawienie danych dotyczących przyrostu naturalnego w gminie. Jaki ma on trend oraz jaki wpływ ma w gminie na edukację? Dane takie warto dodatkowo zobrazować informacjami o tym, czy w stosunku do lat wcześniejszych liczba uczniów w gminie ulega zmniejszeniu czy zwiększeniu.
  3. Przedstawienie oceny i danych, wskazujących na ewentualny wpływ migracji zarobkowej osób spoza Unii Europejskiej na lokalny rynek pracy i tym samym dostępność rynku pracy dla ludności lokalnej.
  4. Własne refleksje dotyczące kwestii ewentualnego wpływu utrudnionego dostępu do służby zdrowia na terenie wiejskim oraz dostępu do szpitali oraz żłobków na decyzje mieszkanek gminy o odroczeniu urodzenia dziecka.
  5. Czy w gminie występuje wzrost ubóstwa wśród dzieci pomimo stałego wzrostu wypłacanych świadczeń przez państwo czy też przeciwnie ubóstwo maleje?
  6. Proces starzenia się populacji wiejskiej. Pożądane jest, by dane zobrazowały przyrost liczby seniorów, rosnące koszty dla gminy w zakresie wydatków na świadczenia opiekuńcze oraz koszty utrzymania w domach pomocy społecznej, koszty innych form wsparcia dla seniorów, np. kluby seniora.
  7. Ocena, czy w danej gminie występuje również spadek ludności w wieku produkcyjnym, oraz wskazanie ewentualnych przyczyn tego zjawiska.

Wskazane obszary mają dla pracy Rady charakter tylko podstawowy. Każda z gmin może je wzbogacić o własne informacje i oceny dotyczące innych obszarów. Jednocześnie prośba, by w nadsyłanych materiałach wyraźnie wskazać, czy konkretny opis dotyczy gminy wiejskiej czy też miejsko-wiejskiej.

Z góry dziękujemy za zaangażowanie oraz pomoc i zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z p. Konradem Kroczkiem. Informacje należy przesyłać na adres e-mail: kierownik@mops.strumien.pl w terminie do 15 listopada 2024 r. (w razie konieczności możliwy jest także kontakt telefoniczny pod numerem: 33 857 14 62).

Wyświetlono 12 , dzisiaj 1
Skip to content