Katedra Europejskiego Prawa Gospodarczego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego poinformowała, że od października 2024 r. uruchomiony zostanie nowy kierunek studiów podyplomowych pod nazwą „Obsługa prawna projektów finansowanych z funduszy unijnych i krajowych”. Jak zapewnia uczelnia, inicjatywa zrodziła się w odpowiedzi na potrzeby rynku, które sygnalizowane były przez instytucje zajmujące się pośrednictwem w dystrybucji środków pochodzących z funduszy krajowych i unijnych (m.in. Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi).
Unikatowa oferta edukacyjna
Omawiane studia podyplomowe są – wg uczelni – jedyną tego rodzaju ofertą edukacyjną dostępną na rynku, skupiającą się przede wszystkim na aspektach prawnych, jakie wiążą się z realizacją projektów finansowanych z środków zewnętrznych.
W programie studiów poruszane są m.in. takie zagadnienia jak:
- prawo umów i odpowiedzialność kontraktowa za realizację projektu,
- zamówienia publiczne w projektach,
- kwalifikowanie i rozliczanie kosztów pod względem księgowym i podatkowym,
- zabezpieczenia prawne stosowane w projektach,
- kontrola projektów.
Program ten obejmuje 193 godziny zajęć, z czego część przyjmie formę warsztatową. Zarówno wykłady, jak i warsztaty będą prowadzone przez wysokokwalifikowanych ekspertów – praktyków z wieloletnim doświadczeniem w zakresie obsługi projektów finansowanych ze środków zewnętrznych – zapewnia uczelnia.
Szczegółowy program studiów zawiera plik załączony poniżej.
Do kogo adresowana jest oferta studiów?
Oferta studiów kierowana jest przede wszystkim do jednostek samorządu terytorialnego, planujących ubiegać się o różne formy wsparcia finansowego. „Naszym celem było zatem przygotowanie oferty edukacyjnej, która wzmocni kompetencje pracowników samorządowych, ułatwiając w ten sposób jednostkom terytorialnym korzystanie z dostępnych dofinansowań oraz realizację projektów na szerszą skalę” – można przeczytać w przekazanej informacji.
Studia trwają cały rok (dwa semestry) i są zorganizowane w formie zaocznej. Zajęcia będą odbywać się w piątki w godz. 16.00-20/21.00 i w soboty w godz. 8.00-16/17.00, przy czym zdecydowana większość w formie online. Jedynie kilka zjazdów planowanych jest w formie stacjonarnej. Jeśli jednak uczestnicy wyrażą taką wolę, to istnieje możliwość zorganizowania niektórych zajęć w formie hybrydowej. Opłata roczna za studia wynosi 5600 zł (może być rozłożona na dwie raty). Rekrutacja na studia potrwa do połowy października br. lub do wyczerpania limitu miejsc.
Gdzie szukać informacji o studiach podyplomowych?
Informacje dotyczące studiów dostępne są na stronie internetowej: https://www.wpia.uni.lodz.pl/ksztalcenie/studia-podyplomowe/obsluga-prawna-projektow-finansowanych-z-funduszy-unijnych-i-krajowych.
Szczegółowych informacji na temat studiów udziela Sekretariat, pod numerem tel.: (42) 635-40-38.