Phishing, ransomware, ataki DDoS – liczba zagrożeń cyberbezpieczeństwa, z którymi spotykają się jednostki samorządu terytorialnego (JST), cały czas rośnie. Dlatego warto zadbać o poprawę poziomu zabezpieczeń już teraz, zanim dana jednostka zostanie zaatakowana i doświadczy poważnych strat finansowych i blokady usług. Służą do tego środki dostępne w ramach projektu „Cyberbezpieczny Samorząd”, jednak zgłoszenia można składać tylko do końca listopada – przypomina o tym NASK-PIB.
Dane pozyskane przez NASK-PIB w ramach realizowanych projektów pokazują, że wiele JST nie jest przygotowanych na skuteczne przeciwdziałanie atakom, ani sprawne reagowanie w przypadku wystąpienia incydentu. Świeżymi przykładami mogą tu być: paraliż systemu transportu w Olsztynie oraz problemy ze Śląską Kartą Usług Publicznych – oba z 2023 roku.
Zaniedbania w zakresie cyberbezpieczeństwa mogą oznaczać katastrofę dla finansów i działania samorządów. W ślad za nimi pojawiają się też oskarżenia pod adresem osób zarządzających JST, a nawet propozycje osobistej odpowiedzialności majątkowej, jeśli straty wynikały z zaniedbania działań prewencyjnych w pewnych obszarach.
Dobra wiadomość: są na to pieniądze
Z myślą o JST, które są na pierwszej linii kontaktu z obywatelami, powstał projekt dofinansowania działań, mających na celu podniesienie poziomu ich bezpieczeństwa cyfrowego: „Cyberbezpieczny Samorząd”.
Stanowi on wyjątkową okazję dla samorządów, umożliwiając im nie tylko wzmocnienie poziomu zabezpieczeń cyfrowych, ale także zbudowanie zaufania społeczności lokalnej, jako wyraz dbałości o dane i bezpieczeństwo mieszkańców.
Dzięki finansowaniu uzyskanemu w ramach projektu „Cyberbezpieczny Samorząd” możliwe jest zrealizowanie wielu rodzajów inwestycji mających na celu podniesienie ogólnego poziomu cyberbezpieczeństwa JST, w ramach trzech kluczowych obszarów wsparcia:
- Obszar organizacyjny – związany z procedurami obowiązującymi w urzędach w obszarze cyberbezpieczeństwa.
- Obszar kompetencyjny – związany ze szkoleniami pracowników JST.
- Obszar techniczny – w ramach którego możliwy jest szeroki wachlarz działań: począwszy od zakupu sprzętu informatycznego, poprzez zakup licencji, oprogramowania oraz usług wspierających cyberbezpieczeństwo.
Konieczne jest jednak złożenie wniosku do 30 listopada 2023 r.!
Wysokość dofinansowania
Jednostki Samorządu Terytorialnego otrzymają dofinansowanie w formie grantu.
- Gminy: wysokość dofinansowania w przedziale od 200 000 do 850 000 złotych.
- Powiaty: do 850 000 złotych.
- Samorządy Wojewódzkie: do 850 000 złotych.
Maksymalna kwota dofinansowania dla każdej JST wskazana będzie w dokumentacji konkursowej. Projekt jest realizowany przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (Beneficjent Projektu) we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK.
Dodatkowe informacje o projekcie Cyberbezpieczny Samorząd
Przygotowując wniosek o grant, samorząd powinien określić główne potrzeby dotyczące bezpieczeństwa informacji. Kluczowe informacje i adekwatne odpowiedzi można uzyskać dzięki analizie ryzyka i ocenie potencjalnych zagrożeń. Szczegółowe informacje na temat podnoszenia poziomu cyberbezpieczeństwa oraz wskazówki dotyczące wdrażania Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji i kształcenia kadry znajdują się w poradniku „Cyberbezpieczny Samorząd”, dostępnym na stronie projektu. Poradnik ma pomóc jednostkom samorządowym w ocenie ich aktualnej odporności i realnych potrzeb, co ułatwia planowanie działań w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Na stronie projektu można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także linki do nagrań webinarów, w których zostały omówione najważniejsze kwestie i wskazówki związane z realizacją projektu:
Webinar I – omówienie projektu oraz katalogu kosztów kwalifikowanych;
Webinar II – składanie wniosku oraz wdrażanie SZBI w JST;
Webinar III – kwalifikowalność VAT w projekcie oraz pokaz składania wniosku w systemie LSI.
Warto działać, warto inwestować w cyberbezpieczeństwo JST i warto jak najszybciej zgłosić się po środki, które są na to dostępne.
Warto pamiętać: wnioski o dofinansowanie w ramach projektu „Cyberbezpieczny Samorząd” można składać tylko do 30 listopada 2023 r.
fot. hardahars z Pixabay