W minioną środę, 20 września, odbyły się posiedzenia trzech zespołów roboczych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST).
Opiniowanie rozporządzeń związanych z planowaniem przestrzennym
Podczas posiedzenia Zespołu ds. Infrastruktury, Urbanistyki i Transportu poruszono kwestie niezwykle ważnych dla gmin projektów rozporządzeń związanych z planowaniem przestrzennym. Omówiono kilka projektów rozporządzeń Ministra Rozwoju i Technologii. Pierwszy z nich to projekt rozporządzenia w sprawie określenia wzoru formularza wniosku dotyczącego aktu planowania przestrzennego. Drugi – projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego, a trzeci to projekt rozporządzenia w sprawie przygotowania projektu planu ogólnego gminy (numer 98 w wykazie prac legislacyjnych MRiT).
Należy jednak podkreślić, że do tej pory jednostkom samorządu terytorialnego (JST) nie przedstawiono zasad finansowania tego obszaru ich działalności, chociaż 7 lipca 2023 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. 24 lipca br. ustawa ta została podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a miesiąc później – 24 sierpnia 2023 r. – została ona ogłoszona w Dzienniku Ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1688). Większość jej przepisów zacznie obowiązywać 24 września 2023 r., a więc już za trzy dni.
Trzeba też przypomnieć, że pierwotnie realizacja ustawowych obowiązków miała być finansowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), ale strona rządowa, w związku z brakiem jego zatwierdzenia, szuka potrzebnych pieniędzy w funduszach krajowych. W trakcie posiedzenia Zespołu, 20 września Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) nie wyraził woli, co do możliwości wyrażenia pozytywnych opinii odnośnie ww. projektów rozporządzeń. Powodem takiego stanowiska jest właśnie brak informacji o źródłach finansowania nakładanych na gminy zadań z zakresu planowania przestrzennego.
Posiedzenia zespołów ds. Energii, Klimatu i Środowiska oraz ds. Międzynarodowych, Unii Europejskiej i Polityki Regionalnej
Natomiast podczas spotkania Zespołu ds. Energii, Klimatu i Środowiska, ZGWRP przedstawiał swoje argumenty w zakresie projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych. Przedstawiciel Związku zaprezentował również punkt widzenia Związku w odniesieniu do projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie minimalnych rocznych poziomów recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz dla opakowań po środkach niebezpiecznych, poniżej których nie mogą zostać określone poziomy w porozumieniu zawieranym z marszałkiem województwa.
Z kolei posiedzenie Zespołu ds. Międzynarodowych, Unii Europejskiej i Polityki Regionalnej odbyło się w trybie obiegowym.
Na wszystkich posiedzeniach ww. zespołów Związek reprezentował Mariusz Marszał, Doradca Przewodniczącego ZGWRP ds. Legislacyjnych.