(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Jak zaznacza spółka Targi Kielce, 23. edycja Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH, która odbyła się w dniach 8-9 marca br. w Kielcach przyciągnęła więcej wystawców z rozwiązaniami w zakresie gospodarowania odpadami i prawie trzykrotnie więcej zwiedzających niż poprzednia edycja. Swoją aktywność w obszarze ochrony środowiska podczas targów podkreślił także Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP), który – we współpracy z organizatorem EKOTECH-u – przygotował spotkanie dla wójtów i burmistrzów gmin z obszarami wiejskimi. Wspomniane spotkanie, które odbyło się 9 marca, pt. „Racjonalizacja gospodarki odpadami i zaopatrzenia w energię w gminach”, zgromadziło łącznie ponad 100 uczestników, którzy mogli zapoznać się z kilkoma interesującymi prezentacjami.

Spotkaniu przewodniczył Mirosław Lech, Członek Zarządu ZGWRP, a swoją obecnością spotkanie uświetniło także kilkoro innych członków Zarządu Związku (Dorota Zmarzlak, Marian Buras, Tomasz Osewski i Dariusz Strugała).

ZGWRP skutecznym narzędziem obrony interesów gmin

Wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji, przygotowanej i przeprowadzonej przez Sebastiana Czwojdę, Zastępcę Dyrektora Biura Związku, której celem było przedstawienie ZGWRP jako skutecznego narzędzia ochrony interesów gmin z terenami wiejskimi. Z tej prezentacji i wypowiedzi innych reprezentantów Związku wynikało jasno, że Związek jest bardzo potrzebnym i efektywnym instrumentem zabiegania, nie tylko na etapie prac legislacyjnych, o obronę żywotnych czynników determinujących funkcjonowanie gmin z terenami wiejskimi. Wybrzmiała także zachęta do przyłączania się do Związku, celem dodatkowego wzmocnienia siły jego argumentów w rozmowach i negocjacjach prowadzonych m.in. ze stroną rządową.

Co robić by podnosić efektywność gospodarowania odpadami?

Następnie tematyka spotkania zeszła już na tory odpadowe. Pierwsze tematyczne wystąpienie zaprezentowała Olga Goitowska, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta Gdańska, która wprowadziła zgromadzonych uczestników w świat rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) i systemu kaucyjnego. Prelegentka wskazywała m.in., jak ważne są to elementy dla budowy sprawiedliwego i efektywnego systemu finansowania gospodarki odpadami komunalnymi.

Po tym wystąpieniu głos został oddany Małgorzacie Krueger, reprezentującej Asekol PL S.A. Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego i Organizację Odzysku Opakowań. Firma ta, podczas kieleckiego spotkania, wystąpiła w charakterze Partnera Strategicznego, a w prezentacji przedstawionej przez Małgorzatę Krueger można było znaleźć odpowiedź na pytanie: „Jak zbudować kompleksowy system zbiórki zużytego sprzętu i baterii w gminie?”. Podczas wystąpienia została m.in. przedstawiona oferta, adresowana także do gmin o charakterze wiejskim, w zakresie organizacji zbiórki elektroodpadów.

„Jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera gospodarkę odpadami w gminie?” – na tak postawione pytanie w szeroki i bardzo ciekawy sposób odpowiedział Dominik Bąk, Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W jego wystąpieniu nie zabrakło odniesień do ewolucji, jaka dokonała się w gospodarce odpadami komunalnymi w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, która uwidacznia się w dążeniu do ograniczania liczby składowisk i ilości deponowanych odpadów. Wskazywał także na potrzebę funkcjonowania w systemach gospodarki odpadami instalacji do ich termicznego przekształcania. W wystąpieniu wiceprezesa Funduszu pojawił się także wątek dofinansowania udzielanego do usuwania i unieszkodliwiania azbestu. To temat, do którego w jednym z niedawnych stanowisk odnosił się również ZGWRP (patrz tutaj).

Blok tematyczny poświęcony odpadom zamknęła prezentacja Bartosza Sierżęgi z Agencji Wspierania Ochrony Środowiska (AWOŚ) – firmy, która wsparła organizację spotkania. W swym wystąpieniu przedstawiciel AWOŚ wskazywał na rzetelnie przeprowadzoną analizę gospodarki odpadami komunalnymi w gminie, jako na niedoceniane narzędzie mogące przybliżyć samorządy do osiągnięcia założeń Zielonego Ładu.

Spółdzielnie energetyczne i wykorzystanie biogazowni

Obecna sytuacja związana z kryzysem paliwowym i energetycznym, a także konieczność podejmowania działań zmierzających do osiągnięcia celów klimatycznych i tzw. transformacji energetycznej skutkują poszukiwaniem rozmaitych rozwiązań służących realizacji stawianych, także przed gminami, zadań.

W tym obszarze, swoimi bezcennymi doświadczeniami związanymi z zakładaniem spółdzielni energetycznych i zarządzaniem tego typu podmiotami, ze słuchaczami podzielił się Ireneusz Perkowski, reprezentujący firmę Eisall Energy i Prezes Spółdzielni Energetycznej EISALL. Przedstawił on wiele ważnych informacji związanych z zakładaniem spółdzielni energetycznych i elementów krytycznych, na które należy zważać podczas całego procesu tworzenia spółdzielni. Wskazywał też na pozytywne aspekty i korzyści płynące z działania spółdzielni energetycznej.

Ostatnim punktem programu było wystąpienie prof. dr. hab. inż. Jacka Dacha z Pracowni Ekotechnologii, działającej w ramach Katedry Inżynierii Biosystemów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Profesor, w dynamiczny i interesujący sposób, przedstawił biogazownię jako lokalne źródło energii i ciepła oraz sposób na zagospodarowanie odpadów komunalnych. Wystąpienie, zgodnie z przewidywaniami wywołało żywą reakcję zgromadzonych uczestników.

Nad przebiegiem wydarzenia czuwał m.in. Leszek Świętalski, Dyrektor Biura Związku, który, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, pełniąc funkcję moderatora, w płynny sposób łączył kolejne prezentacje.

Kilka słów podsumowania Targów EKOTECH

Jak już wspomniano, spotkanie zorganizowane przez ZGWRP we współpracy z Targami Kielce towarzyszyło Targom EKOTECH, nad którymi Związek sprawował patronat.

W 23. edycji targów udział wzięło ponad 60 firm z branży komunalnej, oferujących rozmaite rozwiązania w m.in. zakresie gospodarowania odpadami. Na targach można było spotkać ofertę urządzeń do rozdrabniania odpadów, ich recyklingu materiałowego oraz poznać maszyny do zmniejszania objętości odpadów i surowców wtórnych. Byli także wystawcy prezentujący szeroką gamę pojazdów elektrycznych oraz firma, na stoisku której znajdowały się odchwaszczarka, mobilna myjnia i elektryczny odkurzacz miejski. Prezentowana była też oferta magazynów dla branży recyklingowej oraz detektorów i separatorów metali. Wystawcy prezentowali także swoje usługi, np. w zakresie odbioru, transportu i unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych. W dobie szybkiego rozwoju narzędzi cyfrowych, nie dziwi, że także podczas wspomnianych targów pojawiła się oferta oprogramowania ułatwiającego prowadzenie działalności w obszarze gospodarki odpadami, w tym wspierającego logistykę. W tym obszarze warto też wspomnieć o możliwości, jaką stworzyły targi w zakresie zapoznania się z platformą internetową, spełniającą funkcję cyfrowej giełdy odpadów przemysłowych. Była także okazja do zaznajomienia się z urządzeniem wykorzystującym sztuczną inteligencję, w tym inteligentny kosz na śmieci. Można też było zapoznać się z ofertą urządzeń do zwrotu opakowań po napojach i rozliczania kaucji, a także do zgniatania i sortowania przyjmowanych materiałów. W programie Targów Ekotech, oprócz wspomnianego spotkania wójtów i burmistrzów, zaplanowano i zrealizowano szereg innych wydarzeń towarzyszących.

Wyświetlono 16 , dzisiaj 1
Skip to content