W dniach 15-16 marca br. w Lublinie odbędzie się X edycja Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty Edukacja Przyszłości. Jest to wydarzenie skierowane do prezydentów, burmistrzów, wójtów, dyrektorów i naczelników wydziałów edukacji w jednostkach samorządu terytorialnego (JST) oraz dyrektorów szkół i przedszkoli oraz innych placówek oświatowych. Jak zaznacza organizator wydarzenia – spółka MUNICIPIUM – konferencja jest okazją do wymiany myśli o edukacji i zarządzaniu edukacją przez samorządy.
Wyzwania związane z bieżącymi zmianami w oświacie
X edycja konferencji została zaplanowana w dniach 15-16 marca 2023 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Wśród najważniejszych tematów dyskusji znajdą się wyzwania związane z bieżącymi zmianami w oświacie, a także z zarządzaniem, finansowaniem oraz rozwojem i modernizacją placówek. Edukacja Przyszłości to dwa dni debat, wykładów i warsztatów w gronie doświadczonych ekspertów i starannie dobranych praktyków oraz liczne wydarzenia towarzyszące. Organizator dodaje, iż w tym roku o przyszłości edukacji i wyzwaniach, jakie stoją przed samorządami, a także dyrektorami szkół i przedszkoli, rozmowy będą prowadzone w ramach czterech ścieżek tematycznych: Zarządzanie, Finansowanie, Nauczanie i Przedszkola. Uczestnicy Konferencji są także zaproszeni również na Lubelski Wieczór Artystyczny – okazję do spotkania z lokalnymi twórcami, ale również do rozmów kuluarowych i integracji środowiska oświatowego.
Ścieżka tematyczna Zarządzanie
Organizator zaznacza, że uwaga w tym obszarze zostanie skupiona na najważniejszych problemach pojawiających się w dyskusjach pomiędzy organami prowadzącymi (władzami samorządów i urzędnikami) a dyrektorami szkół. Rozmowy będą prowadzono na temat rozwiązań z obszaru smart, które pozwolą zaoszczędzić na kosztach energii. Tematem dyskusji będą też oświatowe centra usług wspólnych, a także o nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Uczestnicy podejmą też debatę o jakże ważnym żywieniu uczniów.
Ścieżka tematyczna Finansowanie
Zagadnienia związane z finansowaniem, to wciąż najbardziej gorący temat oświatowy. W trakcie konferencji, w tej jej części, poszukiwane będą nowe, także zewnętrzne, źródła finansowania zadań oświatowych. Prezentowane będą m.in. zasady podziału subwencji oświatowej na ten rok. Zdaniem organizatora, warto także sprawdzić, czy coraz powszechniejsza informatyzacja oświaty może okazać się źródłem oszczędności.
Ścieżka tematyczna Nauczanie
Czy szkoła nadąża za zmieniającymi się potrzebami uczniów? – pyta organizator i wskazuje, że odpowiedź będzie poszukiwana podczas rozmów o innowacyjnych metodach nauczania, w tym o znaczeniu kompetencji cyfrowych, zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Podjęty zostanie również temat coraz powszechniej docenianej edukacji włączającej. Nagradzanych pedagogów zapytamy o przyczyny ich popularności.
Ścieżka tematyczna Przedszkola
W tej części Konferencji zostaną podjęte rozmowy o finansowaniu placówek przedszkolnych – zarówno z wykorzystaniem funduszy krajowych, jak i unijnych. Praktycy opowiedzą o nowoczesnych programach nauczania, zaś psychologowie – o wyzwaniach związanych z problemami emocjonalnymi wśród najmłodszych, wśród nich coraz częściej dostrzeganym cyberuzależnieniem.
Organizator dodaje, że współgospodarzem Miasto Lublin. Konferencja odbywa się pod patronatem Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.
Więcej informacji, w tym program oraz formularz rejestracji, znaleźć można na stronie www.oswiataprzyszlosci.pl.