Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) od lat współpracuje z Polskim Związkiem Przemysłu Oświetleniowego (PZPO). Kooperacja ta szczególnie rozwijana jest na polu zastosowania najnowszych technologii i urządzeń w technice oświetleniowej. Nasza współpraca obejmuje racjonalizację technicznych i kosztowych rozwiązań w zakresie oświetlenia ulicznego i drogowego, obiektów i zespołów architektonicznych oraz wnętrz obiektów publicznych, takich jak placówki oświatowe, kulturalne i sportowe oraz budynki administracyjne. Organizacja producentów sprzętu oświetleniowego postanowiła wesprzeć samorządy w realizacji ustawowego obowiązku redukcji zużycia energii i wychodzi z inicjatywą, która może być pomocna dla gmin.
Obecnie, wobec obowiązków wynikających z Ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz.U. z 2022 r. poz. 2127) wiele gmin stoi przed problemem wdrożenia stosownych działań, które zaowocują ograniczeniem zużycia energii elektrycznej.
W obliczu tego wyzwania PZPO wyszedł z inicjatywą wsparcia jednostek samorządu terytorialnego (JST). W ramach swojej aktywności PZPO zachęca jednostki sektora finansów publicznych do współpracy, której celem jest ułatwienie spełnienia obowiązku osiągnięcia 10-procentowej redukcji zużycia energii elektrycznej.
Organizacja zrzeszająca polskich producentów sprzętu oświetleniowego podkreśla przy tym, iż najbardziej efektywnym i szybkim sposobem zaoszczędzenia zużywanej energii elektrycznej w budynkach użyteczności publicznej jest wymiana oświetlenia na energooszczędne wykonane w technologii LED.
Podjęcie współpracy z PZPO pozwoli na wskazanie sposobów szybkiego i efektywnego zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Umożliwi również określenie wielkości możliwych do uzyskania oszczędności. Organizacja wskazuje też, że kooperacja z nią, w ramach opisywanej inicjatywy, pozwoli na zminimalizowanie kosztów poprzez wybór najbardziej efektywnych rozwiązań oświetleniowych. Umożliwi ona także wsparcie procesu kalkulacji kosztów wprowadzenia proponowanych zmian. Będzie także pozwalała na bezpośredni kontakt z dostawcą sprzętu oświetleniowego, dającego gwarancję uzyskania założonego efektu oszczędności energii elektrycznej przy równoczesnym zapewnieniu spełnienia wymagań oświetleniowych i zapewnieniu bezpiecznej eksploatacji.
Szczegółowe informacje dotyczące oferowanych opcji pomocy wraz z bezpośrednim kontaktem do ekspertów znajdują się na stronie internetowej Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego: www.pzpo.pl.