(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

W miniony wtorek, 29 listopada br., w formule stacjonarnej w Warszawie odbyło się listopadowe posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST).

Negatywnie o projekcie ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej

W trakcie obrad poruszono wiele ważnych wątków, które ujęte były w programie spotkania. Do najistotniejszych tematów należał punkt dotyczący projektu ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej. Wspomniany projekt nie został uzgodniony przez stronę samorządową (z negatywną opinią Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej – ZGWRP – na temat ww. projektu można zapoznać się na stronie internetowej Związku). Wobec negatywnej oceny projektu przez stronę samorządową, Komisja Wspólna zdecydowała o skierowaniu projektu do procedowania przez Zespół ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli, działający w ramach KWRiST.

Wiele uwagi poświęcono kwestiom związanym z zaopatrzeniem w energię i paliwa. Omawiano takie kwestie, jak trudności pojawiające się w przetargach na energię elektryczną czy brak węgla, który sprzedawać mają gminy. Dyskutowano również na temat podmiotów wykorzystujących gaz, które nie zostały zakwalifikowane do grupy objętej w 2023 r. rozwiązaniami osłonowymi.

O cenach za prąd i przetargach na energię elektryczną

W nawiązaniu do przetargów na zakup energii warto zaznaczyć, że na skutek interwencji strony samorządowej ustalono, iż przedsiębiorstwa energetyczne nie mogą proponować samorządom żadnych dodatkowych opłat, które wykraczałyby poza cenę maksymalną, określoną w ustawie o maksymalnych cenach prądu. Wszelkie tego typu praktyki są bezprawnym działaniem firm energetycznych.

W rozliczeniach z odbiorcami użyteczności publicznej i firmami, w odniesieniu do zużycia w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r., będzie stosowana cena maksymalna na poziomie 785 zł za MWh. Jeśli umowa sprzedaży prądu została zawarta po 23 lutego br., wówczas w okresie od dnia zawarcia umowy do 30 listopada br. również ma być stosowana cena maksymalna.

Przy okazji warto zaznaczyć, że na wniosek strony samorządowej, 2 grudnia br. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ) odbędzie się spotkanie z przedstawicielami strony samorządowej. Będzie ono poświęcone problemowi, jakim jest brak zainteresowania udziałem w przetargach na sprzedaż energii elektrycznej, ze strony przedsiębiorstw energetycznych których dominującym właścicielem jest Skarb Państwa. Udział w tym spotkaniu wezmą także przedstawiciele Ministra Aktywów Państwowych.

Uzupełnione interpretacje w zakresie dodatku węglowego

Jeśli chodzi o dodatek węglowy, to warto wskazać, że na wniosek strony samorządowej resort klimatu i środowiska uzupełnił interpretację w zakresie oświadczenia związanego z wydzieleniem lokalu. Interpretacja ta została opublikowana w poradniku zamieszczonym na stronie MKiŚ.

Spór wokół ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych

W obrębie zagadnień energetyczno-paliwowych dyskusja toczyła się również na temat procedowanego w trybie pilnym rządowego projektu ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.

Jak już wskazano w informacji poświęconej temu tematowi, a opublikowanej na stronie ZGWRP (kliknij tutaj), wspomniany projekt ustawy nie był konsultowany z KWRiST. Strona samorządowa interpretuje to jako złamanie obowiązujących przepisów.

Omawiany projekt dotyczy kontynuacji ochrony odbiorców gazu zarówno w gospodarstwach domowych, jak i odbiorców realizujących ważne zadania z zakresu użyteczności publicznej w 2023 r. Omawiany projekt wprowadza m.in. cenę maksymalną za paliwa gazowe na poziomie ok. 200 zł/MWh. Zamraża też wysokość stawek opłat dystrybucyjnych, a dla najbardziej wrażliwych odbiorców paliw gazowych, zużywających paliwa gazowe do celów grzewczych, wprowadza dodatkowo mechanizm refundacji poniesionych kosztów w zakresie podatku VAT.

Niestety, projekt ustawy nie obejmuje wszystkich samorządowych jednostek organizacyjnych. Regulacją nie są np. objęte obiekty sportowe, w tym baseny, a wniosek samorządów, o to, by lista podmiotów objętych maksymalną ceną za paliwa gazowe była zbieżna z listą podmiotów wrażliwych wymienionych w ustawie z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, został przez stronę rządową odrzucony. W trakcie posiedzenia, przeciwko ograniczeniu liczby podmiotów korzystających z paliw gazowych i nieobjętych zakresie udzielanego wsparcia protestował Leszek Świętalski, Dyrektor Biura ZGWRP. Strona samorządowa już zapowiedziała, że stosowną poprawkę zgłosi ponownie w Senacie.

Co z tym węglem?

Podczas minionego posiedzenia Komisji, strona samorządowa interweniowała również w sprawie dostarczania węgla gminom, które zdecydowały się na jego sprzedaż na preferencyjnych warunkach. Interwencję wywołał fakt, że nie są realizowane harmonogramy przekazywania tego paliwa jednostkom samorządu terytorialnego.

Podczas posiedzenia ZGWRP reprezentowali: Jacek Brygman, Wiceprzewodniczący Zarządu ZGWRP, wspomniany Leszek Świętalski oraz Mariusz Marszał, Doradca przewodniczącego Związku ds. legislacyjnych i programowych.

Wykorzystano informację nadesłaną przez Marka Wójcika, Sekretarza Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Wyświetlono 7 , dzisiaj 1
Skip to content