„Atlas dobrych praktyk” to zbiór 25 historii o współpracy społeczników z samorządowcami, które wydarzyły się w 2021 r. w ramach akcji „Masz Głos” Fundacji Batorego i jednocześnie zbiór inspiracji, jak skutecznie dbać o potrzeby mieszkańców. To ważne, bo w wielu miejscach pandemia zwiększyła dystans pomiędzy urzędem gminy a mieszkańcami – zaznacza Fundacja.
– Działać społecznie to znać potrzeby swojego otoczenia, szukać rozwiązań, ale też być gotowym do współpracy, również z lokalnymi władzami. To zwiększa skuteczność działania, daje poczucie wpływu, bo lokalna władza może zdecydować o na przykład zbudowaniu ścieżki rowerowej, organizacji świetlicy czy dodatkowych zajęciach w szkole. Może pomóc nagłośnić sprawę albo wesprzeć ją finansowo. Dla samorządowców współpraca z aktywistami to dawka wiedzy o potrzebach mieszkańców, pomysły na rozwiązanie wielu lokalnych problemów oraz ręce gotowe do pracy. Na tej współpracy wszyscy mogą skorzystać – przekonuje Joanna Załuska, dyrektorka akcji „Masz Głos” Fundacji Batorego.
„Atlas dobrych praktyk”, na przykładzie 25 oddolnych inicjatyw, pokazuje, że współpraca mieszkańców i władz jest możliwa i przynosi wymierne korzyści lokalnym wspólnotom. Podpowiada tematy i kierunek działań aktywistom, a samorządowcom pokazuje, że aktywny mieszkaniec nie jest taki straszny. Opracowanie zawiera także sposoby prowadzenia działań komunikacyjnych w mediach tradycyjnych i mediach społecznościowych, konieczne w aktywności lokalnej, aby zaprosić mieszkańców do współpracy – wskazuje Fundacja.
Wszystkie inicjatywy opisane w „Atlasie dobrych praktyk” to działania, za które ich realizatorzy zostali uhonorowani w 2021 r. nagrodami: Super Samorząd i Super Głos akcji „Masz Głos” Fundacji Batorego.
Więcej informacji o atlasie znaleźć można na stronie www.maszglos.pl, a żeby pobrać publikację należy skorzystać z linku innego linku: www.maszglos.pl.