(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Adaptacja ukraińskich dzieci, które trafiają do polskich szkół i przedszkoli jest olbrzymim wyzwaniem, nie tylko dla najmłodszych. Z licznymi przeciwnościami mierzą się przede wszystkim placówki edukacyjne i nauczyciele. By wspomóc placówki w przyjmowaniu uczniów z Ukrainy, w jednej z największych gmin wiejskich w Polsce – w Gminie Długołęka – realizowany będzie program edukacji w ruchu Akademii Krokieta i Lamy. Zostaną nim objęte publiczne przedszkola oraz klasy I-III szkół podstawowych.

Gotowe materiały dla nauczycieli

Akademia Krokieta i Lamy (AKiL) oferuje rozwiązania, które dostarczają nauczycielom narzędzia do pracy, a dzieciom więcej okazji do ruchu w ciągu dnia. Filmy edukacyjno-ruchowe i ruchowe karty pracy mogą być wykorzystywane m.in. jako poranny rozruch, aktywna przerwa i gimnastyka, czy element zajęć edukacyjnych (w tym także lekcji matematyki i polskiego), jako że wszystkie materiały tworzone są z uwzględnieniem podstawy programowej nauczania przedszkolnego i szkolnego – zapewniają twórcy programu.

Integracja językowo-kulturowa poprzez ruch

Materiały Akademii Krokieta i Lamy pełnią również funkcję włączającą i integrującą – dzieci o różnym stopniu sprawności i potrzebach edukacyjnych, a także grupy zróżnicowane pod względem językowym i kulturowym. Ten aspekt wydaje się teraz niezwykle istotny i pomocny w kontekście adaptacji dzieci ukraińskich do polskiego systemu edukacji. Ruch od zawsze był uniwersalnym językiem, którym można się komunikować na całym świecie. W bibliotece Akademii Krokieta i Lamy już dostępne są pierwsze gotowe treści polsko-ukraińskie – dodają twórcy Akademii.

W 2021 roku nasze placówki przedszkolne i klasy I-III zostały objęte pilotażowym projektem, w ramach którego realizowały zajęcia z Akademią Krokieta i Lamy. W ubiegłym roku Akademia okazała się idealnym narzędziem do rozruszania dzieci po pandemii COVID-19. Teraz, w świetle wojny w Ukrainie, Akademia może także odciążyć nauczycieli w integracji dzieci polskich i ukraińskich – zaznacza Wojciech Błoński, Wójt Gminy Długołęka.

O integracji dzieci poprzez ruch z wykorzystaniem materiałów Akademii Krokieta i Lamy można posłuchać m.in. w programie TVP World – „Help Without Borders”, którego gościem był niedawno współzałożyciel Akademii – Piotr Sitkowski. Nagranie dostępne jest pod linkiem: https://youtu.be/O0TT1GlXvz8.

Więcej informacji na temat Akademii Krokieta i Lamy dostępnych jest m.in. na platformie: www.akademia.krokietilama.pl.

Wyświetlono 6 , dzisiaj 1
Skip to content