Trzy dni wypełnione spotkaniami, trzydzieści debat, dziesiątki polskich i zagranicznych ekspertów – tak przedstawia się program tegorocznego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022, który odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia br. Szczególnie ważnym tematem tegorocznego wydarzenia będzie niezależność energetyczna Polski i Europy w perspektywie polityki klimatycznej – zaznaczają organizatorzy wydarzenia, w tym organizator główny – Fundacja Czyste Powietrze.
Agenda tematyczna TOGETAIR 2022
Transformacja energetyczna i droga do neutralności klimatycznej to jedne z największych współczesnych wyzwań stojących przed społeczeństwami europejskimi. Ambitne cele ekologiczne, zmiana modeli biznesowych i przyzwyczajeń obywateli oraz głęboka transformacja gospodarcza – zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne – powinna przyśpieszyć natychmiast. Procesy te muszą jednak uwzględniać sytuację społeczno-gospodarczą poszczególnych krajów Unii Europejskiej – podkreślają organizatorzy i dodają, że jest to szczególnie ważne w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie niezbędne zmiany często wymagają więcej czasu i inwestycji.
Międzynarodowy szczyt klimatyczny
– Głęboko wierzymy, że procesy transformacji wymagają efektywnego, wielostronnego dialogu między europejskimi państwami członkowskimi, uwzględniającego specyfikę poszczególnych krajów i ich gospodarek. Tylko wzajemne zrozumienie i poszanowanie poglądów zagwarantuje niezbędne wsparcie społeczne i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego w Europie – mówi Artur Beck, producent i organizator Szczytu Klimatycznego TOGATAIR, prezes Fundacji Pozytywnych Idei.
Trzecia edycja Szczytu Klimatycznego TOGETAIR odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia. Trzydniowe wydarzenie, realizowane w formule hybrydowej i transmitowane z telewizyjnego studia, oglądać będzie można bezpłatnie i bez rejestracji na głównych stronach najważniejszych polskich portali internetowych. Biorąc pod uwagę poprzednie edycje, spodziewana jest widownia, która łącznie osiągnie poziom ok. 30 mln widzów – wskazują organizatorzy wydarzenia.
W 2022 r. formuła wydarzenia rozszerzona jest na poziom międzynarodowy, wzmacniając współpracę na linii Polska – kraje Trójmorza – Unia Europejska.
– Naszym zdaniem inicjatywa Szczytu Klimatycznego TOGETIR oraz wypracowana w jego ramach metodologia wymiany myśli pomiędzy różnymi środowiskami stwarza nowe możliwości efektywnego dialogu. W perspektywie środkowoeuropejskiej, unijnej i transatlantyckiej może stać się – przy zaangażowaniu innych krajów i regionów europejskich – paneuropejskim i transatlantyckim narzędziem wymiany wiedzy i najlepszych praktyk oraz harmonizacji celów i założeń polityki klimatycznej – mówi Artur Beck i dodaje: – W tym roku trzy panele otwierające każdy dzień Szczytu odbędą się z udziałem przedstawicieli międzynarodowych instytucji. Chcemy, by ten głos i punkt widzenia Europy Środkowej, zwłaszcza dzisiaj, w kontekście tego co dzieje się za naszymi wschodnimi granicami, był wyraźny, był jednoznacznie sformułowany i by wszedł w agendę dyskusji ogólnoeuropejskiej w jeszcze większym stopniu niż do tej pory.
Neutralność klimatyczna w bezpiecznej Europie
Szczyt Klimatyczny tradycyjnie odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia, obejmując 22 kwietnia, czyli Międzynarodowy Dzień Ziemi – podkreślają organizatorzy, którzy do udziału w wydarzeniu zaprosili przedstawicieli ministerstw, marszałków województw, a także reprezentantów spółek skarbu państwa, koncernów międzynarodowych oraz mniejszych firm. W trakcie TOGETAIR 2022 reprezentowany będzie także szereg instytucji merytorycznych, takich jak uczelnie wyższe i instytucje badawcze, a także organizacje pozarządowe oraz media, które będą prowadzić tematyczne debaty.
Więcej informacji na stronie internetowej wydarzenia https://togetair.eu/.