(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

We wtorek, 5 kwietnia, odbyło się posiedzenie połączonych komisji sejmowych tj. Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Przedmiotem ich obrad było rozpatrzenie uchwały Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne (druk nr 2126).

Senat przedstawił kilka poprawek wobec wspomnianej ustawy. Poprawką nr 1 Senat skorygował błędne odesłanie. W związku z nadaniem art. 39 Prawa wodnego nowego brzmienia, odesłanie zawarte w art. 17 ust. 2 pkt 1 tej ustawy stało się nieprawidłowe, a biorąc pod uwagę korekty w art. 39, powinno ono trafić do ust. 8 pkt 2 w tym przepisie.

Poprawka nr 2 doprecyzowuje natomiast przepis określający sposób liczenia terminu na wniesienie sprzeciwu od zgłoszenia utworzenia miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli oraz zgłoszenia wodnoprawnego. Art. 39 ust. 9 oraz ust. 10 pkt 1 Prawa wodnego wymagały uściślenia, ponieważ nie wskazywały, od którego dnia rozpoczyna bieg termin na wniesienie takiego sprzeciwu.

Uchwalając poprawkę nr 3, senatorowie postanowili zapewnić ustawie spójność z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z art. 39 ust. 11 Prawa wodnego, w przypadku gdy decyzja w sprawie wniesienia sprzeciwu, o którym mowa w art. 423 ust. 5, stanie się ostateczna i prawomocna, umarza się z mocy prawa postępowanie w sprawie utworzenia miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli.

Art. 16 Kodeksu postępowania administracyjnego stanowi, że decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, są ostateczne, natomiast decyzje ostateczne, których nie można zaskarżyć do sądu, są prawomocne. Innymi słowy, każda decyzja prawomocna musi być także ostateczna, a wymienianie tych przymiotów decyzji obok siebie może tylko wprowadzać w błąd co do intencji ustawodawcy.

W trakcie posiedzenia stronę rządowa reprezentował Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. W opinii ministerstwa przedstawione poprawki zasługiwały na uwzględnienie i zostały przyjęte przez komisje sejmowe. Ze strony Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej w posiedzeniu brał udział Mariusz Marszał, doradca przewodniczącego związku ds. legislacyjnych i programowych.

Wyświetlono 2 , dzisiaj 1
Skip to content