W najbliższy czwartek, 24 marca br., w godz. 12:00-14:00, odbędzie się IV część warsztatów informacyjnych na temat specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy – tym razem tematem przewodnim będzie Edukacja. Warsztaty przygotowane zostały dla samorządowców, przedstawicieli miast, gmin, powiatów i województw, a do udziału zapraszają organizacje samorządowe tworzące stronę samorządową KWRiST wraz z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Kadry Kierowniczej Oświaty (OSSKO).
Czwarta część warsztatów odbędzie się online na platformie CLICKMEETING (link do rejestracji udziału – kliknij tutaj). Osoby zainteresowane konkretnymi zagadnieniami mogą przesłać pytania dotyczące edukacji, w kontekście ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, za pośrednictwem przygotowanego formularza – pytania można przesyłać do środy 23 marca br. do godz. 12.00. Odpowiedzi na nie będą udzielane podczas warsztatu.
W trzech poprzednich spotkaniach udział wzięło i śledziło transmisję blisko 5000 osób. Nagrania i prezentacje z tych spotkań są dostępne na stronie internetowej ZMP w zakładce aktualności pod nazwą – „O ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy na samorządowych warsztatach”.
Gdyby okazało się, że w dniu warsztatów nie ma już możliwości wejścia na platformę CLICKMEETING, z powodu zbyt dużej liczby uczestników, to można skorzystać z transmisji warsztatów na Facebooku (link do transmisji na Facebooku).
Program spotkania rysuje się następująco:
Wprowadzenie – Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich (ZMP), Marek Pleśniar, dyrektor Biura OSKKO;
Omówienie kontekstu prac nad ustawą – Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej KWRiST
I. Organy prowadzące
a) JST – kluczowe regulacje – Anna Grygierek, burmistrz Strumienia, współprzewodnicząca Zespołu Edukacji KWRiST;
b) Miasta na prawach powiatu – Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta miasta Koszalina ds. polityki społecznej, przewodniczący Komisji Edukacji (ZMP).
II. Dyrektorzy szkół
w tej części poruszone zostaną takie tematy, jak: konsekwencje ustawy z perspektywy zadań dyrektora szkoły – zapisy dotyczące bezpośrednio i pośrednio uczniów i nauczycieli; oddziały przygotowawcze – przepisy dotyczące ich tworzenia i działania; zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli.
Zostaną one omówione przez Izabelę Leśniewską, członka Zarządu OSKKO i Ryszarda Sikorę, przewodniczącego KR OSKKO.
Podsumowanie – Andrzej Porawski, Marek Pleśniar.