Wczoraj (24 lutego) wieczorem odbyło się specjalne spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z wojewodami poświęcone aktualnej sytuacji na Ukrainie i przygotowaniom państwa w zakresie świadczenia pomocy uchodźcom.
Spotkanie prowadził Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), a w jego trakcie omówiono kilka najbardziej pilnych zagadnień związanych z przygotowaniem kraju na przyjęcie uchodźców z Ukrainy i sytuacją wewnątrz państwa wynikającą z kryzysu za wschodnią granicą.
Według informacji przedstawionych przez wiceszefa MSWiA, na chwilę obecną przygotowana jest wystarczająca liczba miejsc na przyjęcie potencjalnych uchodźców, a zdecydowana większość przyjeżdżających do kraju Ukraińców nie deklaruje potrzeby skorzystania z pomocy państwa polskiego. W trakcie spotkania wskazano, że nieznacznie wzrósł ruch na przejściach granicznych i póki co nie ma potrzeby rozwijania infrastruktury niezbędnej dla obsługi uchodźców, choć w tym zakresie potrzebna jest duża elastyczność i gotowość do natychmiastowego reagowania na bieżącą sytuację.
Podczas posiedzenia samorządowcy zwracali uwagę na problemy z zaopatrzeniem w paliwo na stacjach benzynowych oraz na kolejki przy bankomatach. Jednak najważniejszym postulatem zgłaszanym przez stronę samorządową była potrzeba uelastycznienia przepisów, by dać jednostkom samorządu terytorialnego większa swobodę działania w zakresie niesienia pomocy Ukraińcom, w sposób zgodny z prawem. O przesłanie do sekretariatu KWRiST konkretnych propozycji zmian przepisów w tym obszarze poprosił wiceminister Szefernaker, który zapowiedział gotowość do kolejnych spotkań poświęconych omawianiu aktualnych problemów.
Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej podkreśliła, że podjęte zostały prace nad zmianami, które otworzą możliwość wsparcia docierających do Polski cudzoziemców. Wskazała również, że na rynku pracy na uchodźców czeka sporo możliwości zatrudnienia. Z kolei Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych zapewnił, że do samorządów zostaną rozesłane niezbędne informacje związane z obecną sytuacją, w tym o możliwościach i potrzebach w zakresie pomocy humanitarnej.
Samorządowcy zgłaszali także potrzeby pod kątem uregulowania szeregu kwestii związanych z zapewnieniem opieki zdrowotnej osobom przyjeżdżającym z Ukrainy. W tym temacie głos zabrał Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, który przekonywał, że będzie zapewniona nie tylko pomoc dla rannych żołnierzy i cywilów, ale także możliwość uzyskania porady lekarza rodzinnego. Zaznaczył on, że wprawdzie Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma podstaw prawnych do rozliczenia tego typu usług, ale ich finansowanie ureguluje stosowna umowa z rządem.
Warto odnotować, że obecni na spotkaniu przedstawiciele gmin wiejskich również wskazywali na bieżące problemy wymagające pilnej reakcji władz centralnych i zapewniali, że mniejsze samorządy są także gotowe do niesienia pomocy Narodowi Ukraińskiemu.