(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Jednym z tematów podniesionych podczas minionego (środa, 23 lutego br.) posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST), było przygotowanie rządu na przyjęcie uchodźców z Ukrainy w obliczu konfliktu zbrojnego. Kwestia ta została podjęta na wniosek strony samorządowej.

Odpowiedzi na pytanie samorządowców udzielił Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), który już na wstępie swojej wypowiedzi zaznaczył, że w razie potrzeby zorganizuje specjalną wideokonferencję w tej sprawie.

Minister podał, że w oparciu o plany zarządzania kryzysowego, od paru tygodni, w MSWiA prowadzone są prace w tym zakresie. Przygotowaliśmy taki plan szczegółowy, w sytuacji potrzeby przyjęcia przez Rzeczpospolitą Polską osób napływających z terytorium Ukrainy. Ten plan został przygotowany w oparciu o współpracę wojewodów z wieloma instytucjami, przede wszystkim, w ramach tych naszych odpraw brała udział m.in. Straż Graniczna, Urząd do Spraw Cudzoziemców i inne instytucje podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji – mówił Paweł Szefernaker. Wiceszef MSWiA dodał też, że funkcjonuje zespół międzyresortowy ds. przyjęcia przez Polskę osób napływających z Ukrainy.

Wiceszef resortu tłumaczył również, dlaczego na obecnym etapie prac w działania Zespołu zaangażowane zostały tylko niektóre samorządy, głównie z województw lubelskiego i podkarpackiego, które graniczą z Ukrainą. Wynika to z tego, że to tam będą powstawały tzw. miejsca recepcyjne, na wypadek, gdyby zaistniała potrzeba przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Pod uwagę wzięto też silne ośrodki akademickie, dysponujące dużą bazą łóżek.

Minister Szefernaker wskazał, że nie ma jeszcze potrzeby większego angażowania samorządów w te działania, choć zastrzegł, iż w przypadku konfliktu zbrojnego na Ukrainie na dużą skalę, może zaistnieć potrzeba skorzystania z potencjału jednostek samorządu terytorialnego.

Warto zaznaczyć, że w kontekście przyjmowania uchodźców, na problemy związane z organizacją nauczania dzieci i młodzieży z Ukrainy (zarówno języka polskiego, jak i ukraińskiego) uwagę zwrócił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i przedstawiciel Związku Miast Polskich w KWRiST. Prezydent Karnowski zwrócił się też do ministra Szefernakera o przekonanie resortu edukacji, że zaplanowane w subwencji oświatowej środki na ten cel są niewystarczające.

Na ten temat można również przeczytać na stronie Związku Miast Polskich (www.miasta.pl), a więcej o tematach podjętych podczas posiedzenia niebawem na stronie internetowej Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyświetlono 2 , dzisiaj 1
Skip to content