(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Według Najwyższej Izby Kontroli (NIK), ograniczone zasoby kadrowe, brak odpowiedniego rozeznania i duży opór społeczny to główne przyczyny nielegalnego odprowadzania do środowiska nieczystości płynnych przez właścicieli nieruchomości w woj. opolskim.

Kontrola, której poddanych zostało osiem urzędów miast i gmin, wykazała, że w latach 2018-2020 nie zapewniono oczyszczenia ok. 2 mln m3 ścieków bytowych! Średnio było to 41% ogółu wytworzonych nieczystości ciekłych. Tylko 6% tego typu nieczystości odbieranych było taborem asenizacyjnym. Również 6% ścieków było oczyszczanych w przydomowych oczyszczalniach ścieków. W ocenie NIK świadczy to o powszechności pozbywania się przez mieszkańców nieczystości ciekłych ze swoich posesji w sposób nielegalny.

Więcej informacji o ustaleniach NIK można znaleźć na stronie internetowej Izby, a przy okazji warto przypomnieć, że Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej przygotował niedawno opinię do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, która w dużej mierze dotyczyła kwestii karania gmin za brak odpowiedniego postępowania w zakresie gospodarki ściekowej. Opinia dostępna jest na stronie internetowej Związku (kliknij tutaj).

Wyświetlono 4 , dzisiaj 1
Skip to content