(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

W środę (29. grudnia br.) w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) odbyło się spotkanie szefa resortu rolnictwa z przedstawicielami Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP).

Poruszono tematy istotne dla rozwoju obszarów wiejskich

Spotkanie z Henrykiem Kowalczykiem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi i wiceprezesem rady ministrów odbyło się na wniosek ZGWRP, który podczas wizyty reprezentowali Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący Zarządu Związku, wójt gminy Terespol, Mirosław Lech, członek Zarządu Związku, wójt gminy Korycin oraz Leszek Świętalski, dyrektor Biura Związku. W trakcie spotkania poruszony został szereg tematów istotnych dla funkcjonowania i dalszego rozwoju gmin z obszarami o charakterze wiejskim.

Problem finansowania rozwoju gmin wiejskich…

Jednym z nich było zapewnienie rozwoju obszarów wiejskich w obliczu znacznego zmniejszenia   środków przeznaczonych na ten cel w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Trzeba bowiem zaznaczyć, że zgodnie z polityką europejską, zmniejszenie środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) przeznaczanych właśnie na rozwój tego rodzaju terenów musi być kompensowane przez przeznaczenie odpowiednich nakładów w ramach polityki spójności oraz innych instrumentów i polityk rozwojowych na poziomie zarówno europejskim, krajowym, jak i regionalnym. Takie przestawienie w polityce unijnej jest następstwem oceny dokonanej przez Komisję Europejską, z której wynika, że wparcie rozwoju obszarów wiejskich, realizowane w ramach WPR-u przyniosło – nie tylko w Polsce – mizerne efekty w zakresie zrównoważonego rozwoju tych terenów oraz w dziedzinie wyrównywania standardów życia na wsi i w miastach.

Właśnie to zagadnienie stanowiło główną oś rozmowy z wicepremierem Kowalczykiem. W jej trakcie pytano m.in. o to skąd pochodzić będą środki, i ile ich będzie, na rozwój obszarów wiejskich.

i Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej

Przy tej okazji podjęty został także temat powołania do życia Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Wskazano, że w ten mechanizm finansowy mogłyby być włączone środki z rządowego programu „Polski Ład” i z Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Ponadto Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej mogłyby tworzyć pieniądze pochodzące z subwencji ekologicznej, o której utworzenie nieustannie zabiega ZGWRP, środki z dodatkowe z budżetu państwa, a także dotacje z Narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz dochody własne gmin, np. z odtworzonych gminnych funduszy ochrony środowiska.

Inne omówione zagadnienia

Ponadto wśród omówionych w trakcie spotkania zagadnień znalazły się: udział Polski w tworzeniu Unijnego Paktu dla Wsi (ZGWRP wnioskuje o włączenie w ten proces), rozwiązanie problemu wspólnot gruntowych, wprowadzenie czipowania psów i centralnego rejestru psów i ich właścicieli, a także problemy melioracji i retencji, przejmowanie gruntów od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR-u) na inwestycje celu publicznego realizowane przez gminy oraz zapewnienie mechanizmów dotyczących dochodów własnych gmin z obszarami wiejskimi.

Spotkania raz na kwartał i inne ustalenia

Efektem spotkania są poczynione ustalenia, zgodnie z którymi wicepremier Kowalczyk zwróci się do rządu o precyzyjne wyznaczenie środków na rozwój obszarów wiejskich w ramach Umowy Partnerstwa oraz do marszałków o odpowiednią demarkację środków dedykowanych dla obszarów wiejskich w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO). Z kolei ZGWRP przedstawi materiały analityczne, dotyczące subwencji środowiskowej oraz Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Ustalono również, że roboczo dyskutowane będą prace związane ze zmianami Prawa wodnego oraz wprowadzenia czipowania psów, a spotkania wicepremiera z przedstawicielami ZGWRP będą odbywać się cyklicznie, raz na kwartał.

fot. 2 x MRiRW

Wyświetlono 3 , dzisiaj 1
Skip to content