Najważniejsze tematy dotyczące energetyki rozproszonej i niskoemisyjnej, bezpłatny udział, formuła hybrydowa umożliwiająca udział osobisty bądź online – to wszystko gwarantuje konferencja pt. „Samodzielność Energetyczna Gmin” – zapewniają redakcje czasopism „Przegląd Komunalny” oraz „Energia i Recykling”. Wspomniane redakcje zapraszają na wydarzenie w dniach 30. listopada i 1. grudnia 2021 r. do poznańskiego Hotelu IBB Andersia oraz na platformę internetową.
Organizatorzy podkreślają, że konferencja „Samodzielność Energetyczna Gmin” adresowana jest przede wszystkim do samorządowców odpowiedzialnych za gospodarkę komunalną, inwestycje, ochronę środowiska, finanse samorządowe oraz do szeroko pojętej branży komunalnej, energetycznej i ciepłowniczej, a także do instytucji zainteresowanych inwestycjami w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego czy w innej formule prawnej, przy wykorzystaniu majątku gmin.
Tematyka konferencji (i potrzeba jej zorganizowana) została zasygnalizowana przez stronę samorządową, a następnie była z nią konsultowana. Chęć uczestnictwa online w wydarzeniu zgłosiło już niemal 200 osób, a można w niej wziąć udział również osobiście w Poznaniu w Hotelu IBB Andersia – wskazują organizatorzy.
Samowystarczalność energetyczna w interesie gmin
Energetyka i ciepłownictwo przy obecnych podwyżkach cen uprawnień do emisji CO2, gazu, ropy naftowej czy innych paliw, stają się olbrzymim problemem finansowym tak dla samych zakładów, jak i gmin, które często są ich właścicielami bądź współwłaścicielami. Zwłaszcza, że w konsekwencji problemy te dotyczą wielu lokalnych usług dla mieszkańców, do których świadczenia potrzeba dużych ilości energii. W tej sytuacji posiadanie własnych źródeł energii, tańszych niż to, co oferują monopoliści, niewątpliwie może spowodować znaczne oszczędności – zaznaczają organizatorzy wydarzenia i wskazują, że właśnie z tego powodu, w interesie każdej gminy powinno być uzyskanie choć częściowej samodzielności energetycznej.
Możliwości i sposobów na osiągnięcie tego celu jest wiele – zapewniają organizatorzy wydarzenia i dodają, że kompleksową wiedzę na ten temat podczas konferencji przekażą eksperci branżowi oraz przedstawiciele samorządów. Opowiedzą oni m.in. o tym, jak zarządzać energią w gminie, jak wygląda polityka energetyczna gmin (grupy zakupowe, centra usług wspólnych, powierzanie zadań podmiotom komercyjnym), jak wykorzystywać zasoby komunalne w celach energetycznych (np. frakcję energetyczną z odpadów komunalnych, biogaz, biomasę czy wodór), a także w jaki sposób modernizować istniejące źródła energii zasilające mieszkańców i przedsiębiorstwa w prąd, ciepło czy chłód.
Pełen program wydarzenia wraz z listą prelegentów znaleźć można TUTAJ, a jak wskazują organizatorzy, bezpłatnej rejestracji na konferencję można dokonać poprzez stronę internetową samodzielnoscenergetyczna.abrys.pl. Konferencja organizowana jest pod merytorycznym patronatem szeregu organizacji, wśród których jest Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.
Równoległe wydarzenie – „Doradztwo Energetyczne dla Gmin”
Konferencji „Samodzielność Energetyczna Gmin” towarzyszyć będzie organizowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (WFOŚiGW) konferencja „Doradztwo Energetyczne dla Gmin”, podczas której zaprezentowane zostaną najnowsze informacje dotyczące m.in. nowych programów wsparcia dla transformacji energetycznej polskich gmin, projektu „Doradztwa Energetycznego”, perspektyw finansowych dla inwestycji środowiskowych czy geotermii jako stabilnego i bezpiecznego źródła odnawialnej energii.
Pełen program wydarzenia wraz z formularzem rejestracji znaleźć można na stronie internetowej doradztwoenergetyczne.abrys.pl. Również w tej konferencji udział jest bezpłatny – zarówno w formule on-line, jak i w przypadku udziału osobistego.