Kierunkowo z założeniami „Polskiego Ładu” się zgadzamy, ale diabeł tkwi w szczegółach i w rzeczywistych chęciach realizacji – mówi Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP, komentując samorządowe wątki „Polskiego Ładu”.
Ogłoszony przez Zjednoczoną Prawicę tzw. Polski Ład przewiduje szereg reform, które bezpośrednio i pośrednio wpłyną na budżety i zadania realizowane przez samorządy. W prezentacji zapowiedziano m.in. reformy podatkowe, które uszczuplą udziały samorządów w podatku PIT, a także wielomiliardowe inwestycje infrastrukturalne, subwencję rozwojową dla samorządów, reformę planowania przestrzennego, czy usprawnienie programu Czyste powietrze.
Zdaniem sekretarza generalnego Związku Gmin Wiejskich Leszka Świętalskiego zapowiedziane reformy są poważne i żeby je ocenić trzeba poczekać na szczegóły. „Kierunkowo z założeniami Polskiego Ładu się zgadzamy, ale diabeł tkwi w szczegółach i w rzeczywistych chęciach realizacji” – podkreślił Lesek Świętalski.
Dodał, że z punktu widzenia samorządów najbardziej niepokojące są kwestie związane z reformą podatkową, w tym zwłaszcza zmianami progów podatkowych. „Reforma ta bezpośrednio uderzy w samorządy, bo samorząd żyje przede wszystkim z części daniny publicznej jaką jest PIT” – wskazał.
Sekretarz ZGW RP zaznaczył przy tym, że samorządów nie uspokajają zapowiedzi wprowadzenia rekompensat w postaci tzw. subwencji rozwojowej dla JST.
„Jeśli ta subwencja ma tak samo rekompensować te straty, jak środki drugiego i trzeciego naboru Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych to jestem pełen obaw. (…) Nasze dotychczasowe doświadczenie jest podszyte obawą i nieufnością. My po prostu wiele razy zawiedliśmy się, wmanewrowano nas w różne rzeczy” – powiedział sekretarz ZGW RP.
Nie wykluczył jednak, że jeśli kryteria podziału i waloryzacji subwencji rozwojowej dla samorządów będą przejrzyste i sprawiedliwe „to wtedy być może będziemy z tego bardzo zadowoleni i być może poprzemy to rozwiązanie. Póki co są to na razie tylko słowa”.
Odnosząc się do zapowiedzi szerokiego wsparcia inwestycji infrastrukturalnych na wsi i w małych miejscowościach Świętalski powiedział, że w tym zakresie wszelkie dobre pomysły i inicjatywy rządu mogą liczyć na poparcie ZGW RP. „Dobrze że ten element został dostrzeżony, przynajmniej deklaratywnie” – dodał.
Sekretarz przypomniał, że pomimo iż obszary wiejskie stanowią 93 proc. powierzchni kraju i są zamieszkane przez ok. 50 proc. mieszkańców Polski nadal mają bardzo dużo do nadrobienia jeśli chodzi o podstawową infrastrukturę techniczną.
Leszek Świętalski pozytywnie odniósł się też do zapowiedzi zmian w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jego zdaniem przez lata w tym zakresie „popełniono tyle błędów, że trzeba to zahamować i odwrócić”.
Sekretarz generalny ZGW RP ostrzegł jednak, że zbytnia liberalizacja w tym zakresie nie jest dobra.
„Wszystko możemy liberalizować, ale nie możemy dopuścić do dalszego rozlewania się miast. Bo jeżeli tak się stanie i będzie można robić praktycznie co się chce, to pamiętajmy, że trzeba potem doprowadzić wodociągi, kanalizację, gaz, zorganizować transport publiczny, szkoły i przedszkola. To gigantyczne pieniądze” – wyliczał.
Tymczasem, jak zauważył, w miastach pozostaje bardzo dużo niezagospodarowanych gruntów, w tym nieruchomości należących do państwa.
źródło: Serwis Samorządowy PAP, info własne