(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Dialog prowadzony przez samorządy z Ministerstwem Edukacji Narodowej coraz bardziej przypomina zabawę w „głuchy telefon”. Mimo, że mówimy jednym językiem, – to kompletnie się nie rozumiemy. Można oczywiście się bawić, tylko skutki tej zabawy mogą być groźne nie tyle dla samorządów, ale dla systemu edukacji, a uczniów przede wszystkim.

22 maja br. Zarząd Związku Gmin Wiejskich RP skierował do Ministra Edukacji Narodowej „Stanowisko w sprawie finansowania oświaty i podwyżek dla nauczycieli w 2020 r.” (w załączeniu). Na nasze stanowisko odpowiedział Maciej Kopeć, Wiceminister Edukacji Narodowej. Odpowiedź (w załączeniu), tak jak wiele poprzednich, nie reaguje na dramatyczną sytuację w finansowaniu oświaty i pełna jest banalnych frazesów. Wiceminister Maciej Kopeć w piśmie informuje m.in., iż w parlamencie procedowana jest ustawa – tzw. tarcza 4.0 i że waśnie „Ustawa zawiera szereg narzędzi wspierających finanse JST w ramach tzw. tarczy samorządowej”. Pomijając już błędne nazwanie ustawy „o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych…” tarczą samorządową, to ktoś, kto zna jej treść zapyta: a jaka to ona samorządowa? Ustawa stwarza tylko pozorną, wręcz iluzoryczną pomoc dla samorządów. Jedyne co niesie, to możliwość większego zadłużania się i rolowania zobowiązań finansowych na przyszłość. Tak, zdaniem MEN, wygląda wspieranie finansów JST.

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Wiceminister Maciej Kopeć odpowiadając na problem finansowania oświaty, a szczególnie braku środków na podwyżki płac w oświacie od września br. przedstawił analizę odnoszącą się do stanu finansów publicznych w 2019 roku. Tak jakby nic ważnego, szczególnie od marca br., się nie wydarzyło. Spowodowało to wielkie poruszenie i niezadowolenie nie tylko pośród strony samorządowej Komisji. W efekcie, na jednym z najbliższych posiedzeń KWRiST problem finansowania oświaty ma być omawiany w szerszym i bardziej merytorycznym zakresie.

Należy także zwrócić uwagę, że poza oceną sytuacji przez ZGWRP i inne korporacje, 17 czerwca br. wszystkie one przyjęły „Stanowisko ogólnopolskich organizacji samorządowych w sprawie finansowania oświaty” (w załączeniu). Właśnie to stanowisko będzie osią rozmowy z MEN w ramach Komisji. Mamy nadzieję na „rozmowę”, a nie na kolejną zabawę w „głuchy telefon”.

Leszek Świętalski, Sekretarz Generalny ZGWRP

Wyświetlono 1 , dzisiaj 1
Skip to content