Gmina Mrozy z woj. mazowieckiego podjęła uchwałę o przystąpieniu do ZGW RP. Witamy serdecznie w naszych szeregach i wierzymy, że wspólne działanie będzie jeszcze bardziej efektywne!
Gmina Mrozy położona jest w środkowo-wschodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie mińskim. Zajmuje powierzchnię 145 km2. Zamieszkuje ją niespełna 8600 mieszkańców. Siedzibą gminy jest miejscowość Mrozy oddalona od Warszawy o 58 km i od Siedlec o 38 km. Od 1 stycznia 2014 r. miejscowość Mrozy posiada status miasta.
Największym bogactwem gminy Mrozy są jej walory przyrodnicze, o czym świadczy bardzo duży obszar objęty różnorodnymi formami ochrony. W gminie Mrozy znajduje się aż sześć rezerwatów przyrody, dwa obszary należące do sieci Natura 2000, zajmujące blisko połowę całego terytorium gminy, a także Miński Obszar Chronionego Krajobrazu. Te wartości przyrodnicze w połączeniu z zachowanym dziedzictwem kulturowym wyznaczyły najważniejsze kierunki rozwoju gminy, takie jak mieszkalnictwo, turystyka i rekreacja.
Gmina Mrozy posiada także wiele walorów zachęcających do inwestowania. Możliwość szybkiego i skutecznego inwestowania daje uchwalony miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Mrozy. Atutem gminy jest także stosunkowo bliskie położenie względem stolicy kraju, dogodne połączenia komunikacyjne, w tym linia kolejowa o międzynarodowym znaczeniu ze stacją i bocznicą w Mrozach, przebiegająca w bardzo bliskim sąsiedztwie droga krajowa nr 2 oraz Autostrada A2, a także bardzo duży zasób terenów mieszkaniowych i oddzielonych od nich terenów przeznaczonych pod działalność produkcyjno-usługową, uzbrojonych w energię elektryczną, wodociągi, kanalizację i gaz.
Gmina Mrozy to przede wszystkim długa i bogata historia, w wyniku której Mrozy i okolice stały się powszechnie rozpoznawalne. Wystarczy tu wymienić dawne Sanatorium Przeciwgruźlicze, a dzisiaj Mazowiecki Szpital im. dr. Teodora Dunina w Rudce, jedyny w Polsce kursujący tramwaj konny Mrozy-Rudka czy dawne średniowieczne miasteczko Jeruzal – od 2006 r. znane jako Wilkowyje z popularnego serialu telewizyjnego „Ranczo”.
Swoim mieszkańcom gmina Mrozy stara się zapewnić coraz lepsze warunki życia poprzez prowadzony nieprzerwanie od 90-tych lat zrównoważony rozwój infrastruktury technicznej i społecznej. Dzisiaj cały obszar gminy objęty jest siecią wodociągową. Na terenie gminy funkcjonują dwie oczyszczalnie ścieków w Mrozach i w Jeruzalu, w oparciu o które sukcesywnie prowadzona jest rozbudowa sieci kanalizacyjnej. Poprawia się stan przestrzeni publicznej: modernizowane są drogi, budowane chodniki, przybywa terenów zieleni oraz miejsc rekreacji, w tym placów zabaw dla dzieci. Szczególny nacisk kładziony jest na umożliwienie mieszkańcom dbania o kondycję fizyczną. W tym celu powstała nowoczesna i bogata baza sportowa, na którą składa się m.in.: wielofunkcyjna, pełnowymiarowa hala sportowa, cztery boiska typu „Orlik”, stadion sportowy z bieżnią i kortami tenisowymi, ścieżka zdrowia czy szlak rowerowy „Śladami planu filmowego serialu Ranczo”.
Obok działań na rzecz sportu równie mocno prowadzone, są działania w obrębie aktywizacji kulturalnej mieszkańców. Za tę dziedzinę odpowiada powołane w 2007 r. Gminne Centrum Kultury im. Heleny Wielobyckiej w Mrozach, które w swojej ofercie posiada także kino w technologii 3D oraz działająca od 1944 r. Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Mrozach, z oddziałem także w Jeruzalu.
Gmina Mrozy oferuje także szeroką ofertę edukacyjną, od żłobka po szkołę średnią oraz wielokierunkowe propozycje zajęć dodatkowych dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów.
Gmina Mrozy jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, należą do nich m.in. Krajowy Lider Innowacji i Rozwoju 2012, Dobry Klimat dla Rodziny 2013, Laureat konkursu – Przyjazna Wieś 2013, Gminny Lider Recyklingu 2013, Samorządowy Menedżer Regionu, Perły Samorządu 2016 i 2018 czy Laur Społecznego Zaufania.