Zarząd Związku Gmin Wiejskich RP rozpatrując wniesione wnioski przez gminy, szczególnie na ostatnim Zgromadzeniu Ogólnym, w sprawie wydania jednolitej, powszechnej opinii prawnej w tym zakresie lub też stanowiska Zarządu, uprzejmie informuje, iż po konsultacjach z prawnikami, nie jest to możliwe.
Powodem tego jest to, iż sytuacja w każdej gminie może mieć zupełnie inne podłoże i być bardzo specyficzna, jak również to, że stanowisko Zarządu w tej materii nie ma żadnej mocy prawnej i nie może wiązać gmin. Sprawę należy rozpatrywać indywidualnie uwzględniając właśnie lokalne uwarunkowania oraz stosunek do problematyki reprezentowany przez organ prowadzący oświatę. Uwzględnić także należy fakt, iż nie wszystkie szkoły i przedszkola w danej gminie strajkowały i , że nie wszędzie jest wola wypłaty za czas strajku. Z pewnością należy mieć na uwadze, iż kwestia ta musi być rozpatrzona pomiędzy pracodawcą, którym jest dyrektor placówki oświatowej a pracobiorcą – nauczycielem.
Aby pomóc w rozwiązaniu tej bardzo problematycznej kwestii zamieszczamy poniżej opinię prawną Kancelarii Profesora Ziemskiego oraz list ZNP skierowany do samorządów. Pomocnym może być także artykuł zawarty w „Rzeczpospolitej” z dnia 18.04.2019r. zawierający stanowisko profesora Krzysztofa Barana – specjalisty od prawa pracy. Zalecamy także aby śledzić rozwiązania podejmowane przez inne samorządy.