Zależy nam, żeby jak najwięcej samorządów mogło zapoznać się z poprawkami w systemie WOW – powiedziała na KWRiST Magdalena Pietrzak, szefowa KBW. Odniosła się również do pytań o tzw. porozumienie wyborcze. Magdalena Pietrzak, szefowa KBW przedstawiła na czerwcowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego stan przygotowań do jesiennych wyborów. Jak podkreśliła, najważniejszą zmianą, która zaszła w ciągu ostatniego miesiąca, jest procedowana nowelizacja Kodeksu wyborczego.
Nowelizacja zakłada m.in., że nie będzie transmisji z lokali wyborczych, procedura odwoławcza w sprawie podziału na okręgi wyborcze ma być prostsza (pominięty szczebel WSA), a katalog osób, które mogą pełnić funkcję urzędnika wyborczego – szerszy. Ponadto po zmianach Krajowe Biuro Wyborcze będzie mogło podpisać porozumienie w sprawie organizacji wyborów; do tej pory było to obligatoryjne.
Kwestia podpisu
„Mogłoby się okazać, że nawet jedna gmina, która nie chciałaby podpisać takiego porozumienia, sprawiłaby, że szef KBW nie wypełni swojego ustawowego obowiązku. Żeby ten obowiązek mógł zostać zrealizowany, [w noweli Kodeksu] została wpisana możliwość takiego porozumienia, a nie obowiązek” – wyjaśniła minister Pietrzak. „Mam nadzieję, że takie sytuacje nie będą miały miejsca” – zaznaczyła.
O konsekwencje niepodpisania porozumienia dopytwał przedstawiciel Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich. „Na chwilę obecną nasi wójtowie i burmistrzowie nie palą się do podpisywania porozumień. Wydaje mi się, że nie będzie to jedna gmina, która nie podpisała. Co będzie, jeżeli gminy nie podpiszą tego porozumienia?” – chciał wiedzieć Janusz Sypiański, dyrektor Biura ZGW-M.
„To jest i tak zadanie zlecone, które należy wykonać. Porozumienie to wzajemne zrozumienie. Na nic innego nie liczę. Czym innym jest współpraca zgodna, a czym innym nakaz wykonania czynności. Prośba, by odrobinę dobrej woli wykazać” – podkreślała w odpowiedzi Pietrzak.
Kwestia zapisów
Szefowa KBW odniosła się też do zastrzeżeń samorządowców do nowego projektu porozumienia wyborczego.
„Przyjmujemy pozytywnie te zmiany w tekście porozumienia, które zostały wprowadzone na podstawie naszych wcześniejszych uwag, w tym wykreślenie słowa „kompleksowej” w odniesieniu do obsługi urzędnika wyborczego i to, że porozumienie będzie zawierane bezterminowo” – zaznaczył Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP.
Wskazał jednak, że miasta w dalszym ciągu zgłaszają uwagi, m.in. w sprawie zapisu dotyczącego zapewnienia transportu urzędnikowi wyborczemu.
„Urzędnik wyborczy przyjechał i zapytał, gdzie jest mój pokój i gdzie jest mój samochód. Skoro tak się zaczyna współpraca, to jest zrozumiałe, że niektóre miasta mają wątpliwości” – wskazał Porawski.
Wątpliwości samorządów budzi też, jak mówił, zapis o przygotowaniu projektów dokumentów. „Ja wiem, że chodzi o techniczne przygotowanie, tyle że z projektu to nie wynika” – podkreślał.
Trzecia uwaga miast dotyczy kwestii finansowych. Szefowa KBW wielokrotnie podkreślała, że brak bardzo szczegółowych zapisów co do przeznaczenia dotacji będzie dla samorządów wygodniejszy, bo same będą mogły zdecydować, na co skierować pieniądze w ramach organizacji wyborów. Dyrektor ZMP wskazał jednak, że docierają do niego sygnały gmin, które na podstawie dotychczasowych doświadczeń oczekiwałyby jednak większej szczegółowości w sprawie przeznaczenia dotacji.
„Urzędnicy wyborczy wiedzą, że swoje zadania podejmą dopiero, jak zostaną zarządzone wybory. Mają to na szkoleniach. Wierzyć mi się nie chce, że gdzieś ktoś zażyczył sobie pokoju” – w ten sposób Magdalena Pietrzak odniosła się do doniesień o roszczeniowości urzędników. „Jeśli chodzi o pomoc w przygotowaniu dokumentacji, z samego tytułu porozumienia wynika, że dotyczy to tylko obsługi technicznej i administracyjnej” – dodała. Podkreślała też, by „interpretując treść porozumienia, zważyć to, że strony mają równe prawa i obowiązki”
Kwestia WOW
Szefowa KBW mówiła też o testach informatycznego systemu wsparcia obsługi wyborów WOW.
„Od 18 czerwca do 16 lipca samorządy mogą zapoznawać się z naszym systemem. Nie jest to obowiązkowe, nie jest to test ogólnopolski, natomiast bardzo nam zależy, żeby jak najwięcej jednostek mogło się zapoznać z tym systemem, ponieważ będziecie państwo wykonywać czynności w tym systemie jesienią” – mówiła Pietrzak. „Poznanie nowych funkcjonalności, które zostały w tej chwili zapewnione, przyczyni się do tego, że będzie łatwiej z niego korzystać w trakcie wyborów” – zaznaczyła.
Jak poinformowała, KBW chce, żeby w sierpniu można było wykonać audyty bezpieczeństwa i testy jednostkowe programu.
źródło: Serwis Samorządowy PAP