Od nowego roku zmienili się obaj współprzewodniczący Komisji Wspólnej – po stronie rządowej został nim Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, a po stronie samorządowej – Wojciech Długoborski, wiceburmistrz Chojny, który zgodnie z ustaleniami samorządowców przez najbliższe 8 miesięcy będzie współprzewodniczył obradom z ramienia Unii Miasteczek Polskich.
– Chciałbym życzyć Państwu i sobie, aby te nasze comiesięczne spotkania przynosiły dobre efekty i żebyście mieli przekonanie, że rząd premiera Morawieckiego jest ustawiony przodem do samorządów. Widzimy w Was partnerów, a nie żadnych konkurentów (…) Wola współpracy jest absolutnie szczera. Życie pokaże, czy będziemy mogli powiedzieć, że dobrze wykonaliśmy naszą pracę – powiedział rozpoczynając spotkanie 31 stycznia br. minister Brudziński. I dodał, że niezależnie od różnic, jakie są między partnerami rządowymi i samorządowymi, łączy ich poczucie odpowiedzialności i chęć rozwoju ojczyzny.
Przedstawił także pełnomocnika ds. samorządowych, Pawła Szefernakera, powołanego na to stanowisko decyzją premiera Mateusza Morawieckiego. Szefernaker jest sekretarzem stanu w MSWiA, jego rolą będzie „bezpośredni, operacyjny kontakt” z samorządowcami, a także bieżące prowadzenie spotkań i rozmów z nimi. Będzie współprzewodniczył aż trzem zespołom roboczym KWRiST: ds. Ustrojowych, ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli oraz ds. Funkcjonalnych Obszarów Miejskich i Metropolitalnych.
Szefernaker zapewnił, że sprawy samorządowe są mu bliskie, a jego zadaniem jest „ponadresortowa” odpowiedzialność za koordynację relacji rządu z samorządem. Minister ma świadomość wielkiego wyzwania, bo w wielu kwestiach obie strony będą się różnić.
– Chciałbym Państwu zagwarantować swoją dyspozycyjność i dialog, na który – pomimo różnic – jako pełnomocnik rządu będę stawiał. – powiedział. Dodał też, że od dwóch tygodni we współpracy z ministrem Wojciechem Janczykiem z Ministerstwa Finansów pracuje nad systemowym rozwiązaniem problemów nadmiernego zadłużania gmin, których przykładem jest casus gminy Ostrowice.
W części roboczej Komisja omawiała m.in. projekt ustawy o jawności życia publicznego. Prezes ZMP, Zygmunt Frankiewicz wymienił zagrożenia, jakie niesie projekt, związane z odpowiedzialnością karną kierowników JST za błędy pracowników, naruszenie zasady domniemania niewinności (odpowiedzialność już po postawieniu zarzutów, a nie po skazaniu przez sąd) czy ograniczenie możliwości zasiadania m.in. w radach nadzorczych spółek przez osoby pełniące funkcje publiczne. Ustalono, że samorządowcy mogą jeszcze zgłaszać uwagi, a projekt wróci na kolejną Komisję.
Z kolei w przypadku tzw. ustawy reprywatyzacyjnej, której nowa wersja pojawiła się kilka dni temu zdecydowano, że opinię podejmie Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych, który zostanie pilnie zwołany.
Źródło: Związek Miast Polskich