(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

23 marca 2017r. gmina Moszczenica  podjęła uchwałę o przystąpieniu do ZGW RP. Witamy serdecznie w naszych szeregach i wierzymy, że wspólne działanie będzie jeszcze bardziej efektywne!

Gmina Moszczenica pod względem geograficznym leży na granicy dwóch jednostek – Równiny Piotrkowskiej i Wysoczyzny Bełchatowskiej, należących do makroregionu Niziny Południowomazowieckiej.

Administracyjnie Gmina Moszczenica należy do województwa łódzkiego i stanowi jedną z 11-tu gmin powiatu piotrkowskiego, graniczącą:

    – od północy – z gminami Czarnocin i Będków,
    – od zachodu – z gminami Tuszyn i Grabica,
    – od wschodu – z gminą Wolbórz,
    – od południa – z miastem Piotrków Trybunalski.

Powierzchnia gminy liczy 11 149 ha i dzieli się na 23 sołectwa: Białkowice, Raków, Michałów, Jarosty, Karlin, Kosów, Rękoraj, Pomyków, Sierosław, Srock, Kiełczówka, Baby, Gościmowice Drugie – Powęziny, Gajkowice, Gościmowice Pierwsze, Gościmowice Drugie, Podolin, Raciborowice, Moszczenica-Osiedle, Moszczenica-Wola, Gazomia Stara, Gazomia Nowa, Moszczenica.

Gminę Moszczenica zamieszkuje 12 816 osób zameldowanych na pobyt stały. (dane na dzień 31.12.2010 r.)

Przez teren gminy przebiegają:

  • autostrada A1
  • droga krajowa nr 8
  • droga krajowa nr 91
  • droga wojewódzka nr 716
  • linia kolejowa Warszawa/Łódź – Częstochowa – Katowice

Gmina Moszczenica leży całkowicie w zasięgu zlodowacenia środkowopolskiego. Przeważającą powierzchniowo formą jest wysoczyzna morenowa, powstała wskutek tego zlodowacenia. Teren Gminy jest płaski lub lekko falisty, zdenudowany, z niewyraźnie zaznaczonymi pagórkami piaszczysto-żwirowymi. Takie formy dominują w okolicach m.in. Bab, Moszczenicy, Gazomi Starej i Gazomi Nowej, Kosowa, czasami przechodząc w powierzchnie sandrowe bez zauważalnej różnicy w rzeźbie, jak ma to miejsce w okolicach Srocka i terenach usytuowanych na północ od Karlina. Nad tym prawie równinnym obszarem w rejonie na wschód od Podolina wznoszą się gliniasto-piaszczysto-żwirowe zespoły pagórków morenowych. Charakterystycznym elementem rzeźby moreny dennej jest występowanie dolin roztopowych, przykładem czego jest palczasty system dolin w północno-zachodniej części gminy Moszczenica.
Formy pochodzenia rzecznego to dolina Moszczanki i jej dopływów oraz tarasy akumulacyjne w dolinach rzecznych. Dna dolin rzecznych wraz z dolinkami denudacyjnymi tworzą rozwinięty system odpływu powierzchniowego.
Do form pochodzenia eolicznego należy zaliczyć równiny piasków przewianych skupione w okolicach na południe od Gazomi Nowej, na zachód od Batorówki oraz w rejonie w Podolina.
Gmina Moszczenica leży w przeważającej części na wysokości 180-200 m n.p.m., a teren obniża się w kierunku wschodnim. Najwyższe wysokości bezwzględne występują w południowo-zachodniej części i osiągają wartość 220-230 m n.p.m. Najwyższe kulminacje dochodzą do 230,2 m n.p.m. w rejonie Srocka. Najniższe wysokości bezwzględne występują w dolinie rzeki Moszczanki, minimalna wysokość 178,0 m n.p.m. znajduje się w rejonie Białkowic.

Wyświetlono 3 , dzisiaj 1
Skip to content