(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

11 września br. w Pałacu Prezydenckim, odbyło się  inauguracyjne posiedzenie Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Nominację na członka Komitetu otrzymał Marek Olszewski Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP. ZGW RP reprezentował Wiceprzewodniczący, Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk.

W spotkaniu uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie kultury, a także przedstawiciele rządu, partii politycznych, związków wyznaniowych i środowisk twórczych.
Powołanie Komitetu zakłada ustawa o obchodach 100-lecia niepodległości Polski. Celem Komitetu jest realizowanie w latach 2017-2021 zadań mających na celu upamiętnienie i uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem, a także utrwaleniem polskiej niepodległości. Zespół będzie promował te cele w kraju i za granicą, inicjując współpracę między partiami politycznymi, związkami wyznaniowymi, związkami zawodowymi, organizacjami kombatanckimi, artystami, i organizacjami społecznymi. Będzie też uchwalał na każdy rok plan obchodów uroczystości państwowych.

W wystąpieniu Prezydent RP Andrzej Duda podkreślał, że dla niego ogromnie ważne jest, aby istota obchodów 100-ecia odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą miała charakter lokalny –„Żeby w każdym najmniejszym zakątku Rzeczypospolitej rozmawiano o 100-leciu odzyskania niepodległości, żeby mówiono o Polsce ‒ nie tylko z punktu widzenia historii, nie tylko z punktu widzenia tych minionych stu czy więcej lat, gdy np. będziemy się zastanawiali, dlaczego doszło do utraty niepodległości i dlaczego nie mieliśmy jej przez 123 lata. Ale żeby mówiono o tym, jakiej Polski chcemy na przyszłość, żebyśmy o tym rozmawiali ‒ żebyśmy patrzyli na Polskę jako na coś, co wzrasta, co musimy razem budować”

W trakcie inauguracyjnego posiedzenia Komitetu prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie powołania Członków Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

W skład Komitetu na mocy ustawy wchodzą: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałkowie Sejmu i Senatu RP, Prezes Rady Ministrów oraz przedstawiciele rządu i instytucji państwowych.
Do Komitetu Prezydent RP powołał też: przedstawicieli partii i ugrupowań politycznych, przedstawicieli Kościołów i związków wyznaniowych, przedstawicieli środowisk kultury i nauki, przedstawicieli samorządu terytorialnego, przedstawicieli związków zawodowych, przedstawicieli organizacji kombatanckich oraz przedstawicieli innych organizacji społecznych i osoby szczególnie zasłużone dla Państwa Polskiego.

Samorząd terytorialny w Komitecie reprezentować będą:

Marek Olszewski – Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej,
Zygmunt Frankiewicz – Związek Miast Polskich,
Olgierd Geblewicz – Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej,
Ludwik Węgrzyn – Związek Powiatów Polskich;

Wyświetlono 3 , dzisiaj 1
Skip to content