(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Prezydent Andrzej Duda, z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego, zaprosił w poniedziałek do Pałacu Prezydenckiego przedstawicieli samorządów. Wręczył działaczom odznaczenia państwowe –  10 osobom Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski; 18 osób otrzymało Złote Krzyże zasługi, a 15 osób Srebrne Krzyże Zasługi.  Odznaczenia  otrzymali przedstawiciele gmin członkowskich ZGW RP. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Kazimierz Kaczmarek wójt gminy Wielka Nieszawka. Złote Krzyże Zasługi otrzymali Grzegorz Forkasiewicz wójt gminy Rytwiany, Andrzej Głaz Wójt Tuszowa Narodowego, Krzysztof Kryszczuk wójt Wiśniewa. Jerzy Czerwiński Wójt gminy Lipce Reymontowskie – Srebrny Krzyż Zasługi. Wszystkim odznaczonym serdecznie gratulujemy!

„Samorząd stanowi jeden z najważniejszych elementów ustrojowych Rzeczypospolitej, nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Oznacza istotną, może i najistotniejszą decentralizację władzy państwowej, realizowaną w jakimś sensie poprzez, ale także i dla zasady subsydiarności, czyli inaczej mówiąc – pomocniczości” – mówił Prezydent.

Przypomniał, że zasada pomocniczości oznacza, że władza powinna być w jak największym stopniu w rękach zwykłych ludzi, „powinna być realizowana poprzez społeczność lokalną, albo w miarę – najbliżej społeczności lokalnej, jak to tylko możliwe”. „Ale przede wszystkim istota polega na tym, że państwo jesteście wyłonieni przez swoich współmieszkańców i macie im pomagać w wykonywaniu tych zadań publicznych, które są dla nich realizowane, i które mają im ułatwiać, umożliwiać codzienne funkcjonowanie, codzienne życie” – zaznaczył prezydent.

Zwracając się do samorządowców podkreślił, że to oni widzą Polskę najbliżej, jej niedostatki, problemy, także te, które wynikają z braku dostatecznego rozumienia Polski lokalnej „często przez władze na poziomie centralnym”. „Tak było na przestrzeni tych ostatnich 27 lat. Pewnie, gdyby nie były popełniane też i błędy w relacjach pomiędzy władzą centralną, rządową czy ustawodawczą a samorządem, to być może Polska lokalna byłaby dziś lepiej, równiej rozwinięta niż to ma miejsce” – powiedział Andrzej Duda.

Jak dodał, niektórym samorządom władze lokalne stwarzały lepsze warunki, a w innych było gorzej: mniej pracy i mniej inwestycji. Prezydent podkreślił, że ogromnym zadaniem władzy centralnej jest stworzyć takie warunki, żeby samorządy mogły lepiej funkcjonować i w pełni rozwinąć skrzydła.

Ocenił, że bardzo istotną kwestią jest współdziałanie. „Proszę, abyście na wszystkie zmiany, które są realizowane i dotyczą samorządu terytorialnego patrzyli w sposób niezwykle uważny, byście się temu przyglądali i analizowali i czuli ten potencjał i siłę, by wyrazić głos” – powiedział Prezydent. Prosił samorządowców o pozytywne, krytyczne, ale życzliwe podejście.

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI odznaczeni zostali:

Kazimierz KACZMAREK
Bogusław KARAKULA
Ryszard MACURA
Małgorzata MAŃKA-SZULIK
Ryszard NOWAK
Jerzy RĘBEK
Józef SROKA
Beata TARCZYŃSKA
Ludwik WĘGRZYN
Marcin WITKO

za zasługi w działalności społecznej i samorządowej oraz na rzecz społeczności lokalnej

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI odznaczeni zostali:

po raz drugi
Marek JOŃCA

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI odznaczeni zostali:

Tomasz ANDRUKIEWICZ
Józef BAŁOS
Łukasz BOROWIAK
Tomasz BUJOK
Leszek DORULA
Grzegorz FORKASIEWICZ
Andrzej GŁAZ
Tomasz GROMALA
Jarosław KRAUZE
Krzysztof KRYSZCZUK
Lucjusz NADBEREŻNY
Grzegorz NIESTRÓJ
Andrzej PŁONKA
Andrzej SALWA
Wojciech WALULIK
Józef WULW
Bogdan ZIELIŃSKI

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI odznaczeni zostali:

Marek ALBRECHT
Piotr BAŃKA
Maciej BERLICKI
Ryszard BOROWSKI
Jerzy CZERWIŃSKI
Radosław DOBROWOLSKI
Andrzej DUDA
Ireneusz GLIŚCIŃSKI
Maksym GOŁOŚ
Leszek KOPEĆ
Marcin KOZDRACH
Rafał ŁYSIAK
Józef RÓG
Marek SITARZ
Przemysław STANISZEWSKI

Dzień Samorządu Terytorialnego – 27 maja – ustanowiony został przez Sejm w 2000 roku dla upamiętnienia pierwszych wyborów samorządowych w 1990 roku i w rocznicę 10-lecia odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

Wyświetlono 7 , dzisiaj 1
Skip to content